Agris.cz - agrární portál

Nový partner ASZ ČR pro podporu lokálních výrobců

10. 11. 2023 | ASZ

Ekonomika, stejně jako krajina, musí být pestrá. Česká společnost by neměla spoléhat na produkty od několika málo obřích koncernů. Drobnější a lokálně zakotvení výrobci mohou nabídnout nejenom větší diverzitu zboží, ale také výrobky a služby zakotvené v tradici a krajině konkrétního regionu. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) dlouhodobě usiluje o podporu lokálních výrobců. Ekonomika, která podporuje takový typ produktů, totiž posiluje nejenom pestrou nabídku na trhu, ale v případě potravinových produktů souvisí také s pestrou krajinou, v níž menší lokální výrobci působí.

Z toho důvodu hledá ASZ ČR partnery i mimo zemědělský sektor. Cílem totiž není pouze úzkoprofilová podpora zemědělství, ale celková a systematická práce na vylepšování venkovského prostoru, který má být místem k životu pro současné i budoucí generace. Organizací, která se dlouhodobě věnuje podporování místních výrobců, je Asociace regionálních značek (ARZ). V nedávné době byla sepsána přístupová dohoda, díky níž se tato asociace stává členskou organizací ASZ ČR. Vzhledem k tomu, že obě organizace souzní ve snaze o podporu malých a středních producentů, oficiálně potvrzená spolupráce může nabídnout snadnější a efektivnější prosazování kroků, které pomohou sociálnímu i ekonomickému životu v regionech. Stále častěji navíc platí, že se regiony pyšní nejenom hrady, zámky a přírodními památkami, ale také místními farmami a výjimečnými výrobci.

Důležitým krokem, který usnadňuje činnost menších výrobců, je jejich zviditelnění. Asociace regionálních značek má za cíl upozorňovat na jednotlivé regiony prostřednictvím regionálního značení pro výjimečné produkty, které na těchto územích vznikají. ARZ poukazuje na oblasti, které již jsou v povědomí zákazníků díky unikátní přírodě či kulturním památkám, zároveň ale vyzdvihuje také regiony, které na patřičnou pozornost ještě čekají. V systému regionálních značek, který existuje už téměř dvacet let, je zapojeno 29 regionů. Regionální značkou může být přitom opatřen nejenom konkrétní výrobek, ale také stravovací a ubytovací zařízení, případně i „zážitky“. Podstatné je, že regionální značka zaručuje kvalitu produktu, jeho vazbu na specifické území a šetrný vztah k životnímu prostředí.

Označení výrobku má výhody na vícero úrovních. Zaprvé, takové označení je užitečné pro turisty, kteří do regionu přijíždí jako hosté. Díky označení se mohou lépe zorientovat v produktech, které daná oblast nabízí, a informovaně se rozhodnout, do jakých výrobků a služeb investují. Zadruhé, místní obyvatelé mají díky značení možnost dlouhodobě podporovat producenty, kteří působí v jejich domovském regionu, a podílet se tak na posilování lokální ekonomiky. Zatřetí, samotní producenti a poskytovatelé služeb mohou využívat různých výhod, které jim označení garantuje, mimo jiné se jedná například o zlepšení propagace jejich podnikání a usnadnění získávání nových kontaktů. Regionální značka tak pomáhá ztotožnit konkrétní producenty s místem, v němž žijí, a zároveň v této lokalitě působí právě jako výrobci. Spjatost jedinců a rodin se specifickým regionem, v němž vznikají unikátní výrobky, je nezbytným aspektem, který je v české ekonomice potřeba rozvíjet.

Spojení sil mezi ARZ a ASZ ČR je důležitým krokem i s ohledem na stále větší vliv velkozemědělského a zahraničního kapitálu, který menší a střední producenty ohrožuje. Lokálně a generačně ukotvené podniky jsou přitom zásadní pro život regionů i pro ekonomiku a fungování celého státu. Nová spolupráce mezi asociacemi se nyní může soustředit především na téma, které obě asociace sdílí, a sice na výrobu lokálních potravin. Ačkoli to může znít překvapivě, česká veřejnost je nakloněna právě potravinám lokálním.

V průzkumu z roku 2020 více než tři pětiny dotázaných potvrdily, že by daly přednost lokální potravině, i kdyby byla dražší. Přestože část spotřebitelů samozřejmě upřednostňuje nízkou cenu, stále existují zákazníci, kteří dbají na kvalitu a lokálnost zboží. 61 % dotázaných se nicméně domnívala, že v okolí jejich bydliště není dostatek místních zemědělců-výrobců. Lokálních producentů je v Česku skutečně méně než ve státech s funkční zemědělskou politikou. Zájem o takový typ výroby se sice stále zvyšuje, farmářům ale komplikuje činnost nadbytečná byrokracie a nedostatečná podpora veřejnosti. Také proto ASZ ČR systematicky posiluje jejich postavení v Česku. Jedním ze způsobů, který činnost menších sedláků zviditelňuje, je také Katalog farem, v němž ASZ ČR představuje místní farmy, a to včetně kontaktů na dané hospodářství a přehled nabízených produktů a služeb.

Spolupráce s novou členskou organizací pomůže právě v poukázání na širokou paletu unikátních výrobců a usnadní propojování mezi producenty a budoucími zákazníky. Pro obě organizace je taková podpora menších výrobců skutečnou prioritou. Lokální podniky jsou totiž zásadní nejenom pro konkrétní regiony, ale také pro celostátní ekonomiku, její pružnost a soběstačnost.

Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR


Zdroj: ASZ, 10. 11. 2023





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 09.05.2025 01:23