ÚKZÚZ pomohl ekologickému zemědělství v Moldavsku
5. 10. 2023 | ÚKZÚZ
Po šesti letech Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) úspěšně zakončil projekt zaměřený na oblast ekologického zemědělství v Moldavsku. Jeho cílem bylo zavedení systému úředních kontrol, související podpora místních laboratoří a zároveň doporučování odrůd vhodných pro ekologické zemědělství.
Od června 2017 se odborníci ÚKZÚZ aktivně podíleli na projektu "Institucionální podpora ekologického zemědělství v Moldavské republice," který podpořila Česká rozvojová agentura (ČRA). V září letošního roku byl tento projekt úspěšně zakončen.Závěrečného ceremoniálu se zúčastnil i místopředseda vlády a ministr potravinářského průmyslu a zemědělství Moldavské republiky Vladimír Bolea, zástupce vedoucího mise z Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě Martin Čech a další zástupci příslušných vládních institucí, sdružení výrobců v sektoru ekologického zemědělství, zástupci podnikatelského prostředí a další.
Projekt sehrál klíčovou roli při zavedení úřední kontroly ekologického zemědělství včetně harmonizace s evropskou legislativou a nastavil základ funkčního systému schvalování vstupů do ekologického zemědělství v Moldavsku. Současně významně posílil kompetence laboratoře. Zaveden byl i systém doporučování odrůd vhodných pro ekologické zemědělství.
Klíčoví odborníci ÚKZÚZ předávali své znalosti, zkušenosti a osvědčené postupy příjemcům projektu prostřednictvím školení, workshopů a seminářů, a to jak v místě realizace projektu v Moldavsku, tak prostřednictvím studijních pobytů v České republice.
Kromě přenosu know-how financovala ČRA vybavení pro moldavskou Státní komisi pro zkoušení odrůd, příslušnou analytickou laboratoř a Národní agenturu pro bezpečnost potravin.
Výsledky této zahraniční rozvojové spolupráce mezi Českou republikou a Moldavskem představuje pro moldavské zemědělství významný potenciál a podmínku dalšího rozvoje z hlediska možnosti zvýšení produkce a konkurenceschopnosti, ale i rozšíření segmentu odbytu např. v podobě vývozu zemědělské produkce a dalších.
Posílení role státních organizací, zvýšení jejich efektivity a transparentnosti přinese moldavským zemědělským subjektům lepší přístup k pobídkám a dotacím zaměřeným na podporu ekologického sektoru v Moldavsku.
Zvýšení podílu ekologického zemědělství navíc plně odpovídá prioritám EU pro nové programové období společné zemědělské politiky a rozvoje venkova. Dále je plně v souladu s dlouhodobými plány EU navrženými v rámci Zelené dohody, jejímž cílem je zajistit trvalý přechod k udržitelnějšímu a ekologičtějšímu hospodářství.
Ivana Kršková, tisková mluvčí, 737 267 642
Zdroj: ÚKZÚZ, 5. 10. 2023
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.05.2025 17:01