Agris.cz - agrární portál

Pivovar v Lobči obdržel ocenění za mimořádný počin v kulturním dědictví Evropy

21. 7. 2023 | ČTK

Pivovar v Lobči na Mělnicku obdržel Cenu Europa Nostra za mimořádný počin v kulturním dědictví Evropy za rok 2023. Kulturní památku obnovili architekti Jana a Pavel Prouzovi, areál pivovaru začal po desítkách let chátrání znovu fungovat v roce 2014, jeho historie sahá do roku 1586, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí agentury CzechTourism Štěpánka Filipová.

"Návštěva pivovaru v Lobči je pro každého návštěvníka zážitkem. Kromě dobrého piva a jídla zde objeví i jedinečnou technickou památku turistické oblasti Mělnicko-Kokořínsko, která stojí za prohlídku. Díky obrovskému úsilí majitelů vznikl oblíbený prostor pro setkávání, kulturní akce i pro ubytování," uvedl ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek.

Lobečský pivovar byl na Cenu Europa Nostra 2023 nominován spolu s dalšími subjekty z 35 evropských zemí. Porota složená z odborníků na dědictví z celé Evropy vybrala 30 vítězů, ceny si slavnostně přeberou v září v Benátkách. Do 28. srpna je možné hlasovat o ceně veřejnosti na webu www.vote.europanostra.org.

Podle ředitele České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jana Hergeta patří gastronomie spolu s památkami mezi hlavní lákadla pro cestování do ČR. "Vždyť v průměru každý čtvrtý zahraniční turista realizuje v Česku alespoň jednu aktivitu spojenou s gastronomií," uvedl ředitel. Dodal, že gastronomie nejvíce láká Američany, Němce, Brity a Francouze. Česká pivní kultura usiluje o zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Pivo se v Lobči vařilo podle dokumentů už v 16. století, vyloučeno není, že to bylo i dříve. Původní gotická tvrz se na pivovar změnila v 17. století, v 19. století následovala modernizace. Provoz pivovaru skončil v roce 1943, byly zde sklady a některé objekty byly zbourány. Současní majitelé Prouzovi ho koupili v roce 2007, o dva roky později byl pivovar zařazen mezi kulturní památky.

Europa Nostra je organizací zapojenou do ochrany a propagace evropského kulturního a přírodního dědictví. Panevropské sdružení nevládních organizací, podporované širokou sítí veřejných skupin, soukromých společností a jednotlivců, zahrnuje více než 40 zemí. Organizace byla založena v roce 1963. Oceňuje nejlepší příklady péče o kulturní dědictví, její iniciativou je ale i projekt Sedm nejohroženějších památek či lokalit v Evropě.


Zdroj: ČTK, 21. 7. 2023





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 30.04.2025 04:17