Analytik: Obilná dohoda ovlivňuje ceny, podle komory hrozí kolaps trhu
18. 7. 2023 | ČTK
Cena pšenice na chicagské burze v posledních dnech rostla zejména kvůli rozhodnutí Ruska pozastavit svou účast na obilné dohodě, která od loňského léta umožňovala i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři. Cenu také v posledních týdnech zásadně ovlivňuje globální jev El Niňo, který může způsobit extrémní sucho v některých částech světa. ČTK to dnes řekl analytik investiční společnosti XTB Štěpán Hájek. Agrární komora míní, že trhy mohou reagovat dalším růstem cen. Obilí z Ukrajiny přitom stále více proudí do EU, což ve střední a východní Evropě už hraničí s kolapsem trhu, uvedla komora.
Hájek řekl, že cena na chicagské burze dnes vzrostla o více než tři procenta na 6,82 dolaru za jeden bušl (27,2 kg), což je zhruba 145 korun. Poznamenal, že trh s pšenicí válka ovlivňuje již více než rok - a to vzhledem k tomu, že Ukrajina je pátým největším exportérem pšenice na světě. "Globální dodávky pšenice nyní čelí velkému riziku. Exportní logistika totiž zůstává drahá a křehká a ukrajinští farmáři tak mohou být donuceni k většímu snížení produkce, čímž utáhnou již tak utažený trh. Situace se bude v následujících dnech jistě vyvíjet, kdy budeme mít lepší představu o reálných dodávkách pšenice," doplnil.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala se kvůli dovozu obilí z Ukrajiny díky zrušení cel postupně tato země stává místo obilnice světa obilnicí Evropy. "To zejména ve střední a východní Evropě způsobuje značné problémy hraničící až s faktickým kolapsem trhu, kdy je faktická realizační cena pro domácí produkci výrazně pod úrovní, kterou nabízí burza," uvedl.
Dodal, že omezení, která navíc přináší environmentální požadavky EU spolu s nízkými výkupními cenami ve střední a východní Evropě, mohou být pro tuzemské zemědělce až existenčním problémem. Podle Zemědělského svazu ČR může letos hrozit to, že zemědělci v Česku nebudou mít kam uskladnit až milion tun obilí z nadcházející sklizně. Už dříve uvedl, že kvůli dovozu levné pšenice z Ukrajiny jsou v ČR zhruba dva miliony tun z loňské sklizně, kterou se dosud nepodařilo prodat.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se podobných scénářů neobává, řekl minulý týden. Zemědělci také podle něj část úrody drželi na skladech a očekávali, že ceny budou růst. Průměrná cena potravinářské pšenice podle Českého statistického úřadu v květnu klesla na 5767 korun za tunu, před rokem to bylo 8325 korun. Například podle ekonoma z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity Tomáše Maiera si tuto situaci způsobili zemědělci sami a svojí úrodu mohli loni bez problému prodat za velmi vysoké ceny.
Výborný dnes řekl, že Rusko si pozastavením obilných dohod, které od loňského roku umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů, vzalo země třetího světa jako rukojmí. Vyjádřil se tak po dnešním jednání se svým slovenským protějškem Jozefem Bírešem v Horní Lidči na Vsetínsku. Postup Ruska vnímá ministr jako další akt agrese vůči Ukrajině. "Je to krok, který může mít zcela dramatický dopad na země třetího světa, které v tuto chvíli budou ohroženy kvůli tomu, že dodávky obilí z Ukrajiny budou fakticky od zítřka (úterý) zastaveny," řekl Výborný.
Rusko svou účast na obilných dohodách zastavilo dnes. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. Platnost smluv, které obě strany prodloužily naposledy v květnu, dnes vypršela. Dohody Rusko a Ukrajina podepsaly loni v červenci. Šlo o reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která v obou zemích zastavila vývoz zemědělské produkce po moři.
Zdroj: ČTK, 18. 7. 2023
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2025 14:21