Tesco v Británii zlevňuje další základní zboží, přidává se i konkurence
1. 7. 2023 | ČTK
Největší britský řetězec supermarketů Tesco zahájil další vlnu zlevňování, ode dneška snížil ceny u více než 500 základních položek, informovala agentura Reuters. Tesco a další prodejci potravin čelí kritice, že zneužili vysoké inflace k neopodstatněnému zvyšování cen, což oni sami odmítají. Ke snížení cen v Británii přistoupili i někteří další prodejci potravin a základního zboží.
Míra inflace spotřebitelských cen v Británii v květnu činila 8,7 procenta, a zůstala tak na dubnové hodnotě. Loni v říjnu se dostala až na 11,1 procenta, což bylo maximum za 41 let. Inflace tak v Británii klesá pomaleji než v některých jiných západoevropských zemích, je ale nižší než v zemích střední Evropy včetně České republiky. Tam se stále drží na dvouciferných hodnotách.
Právě přetrvávající vysoká inflace se v Británii stala hlavním politickým tématem, protože její růst převýšil tempo růstu mezd. Vyšší daně a úrokové sazby hypoték zhoršují i finanční možnosti domácností.
Řetězec Tesco uvádí, že už snížil ceny některých balení těstovin prodávaných pod vlastní značkou, dále tuňáka v konzervě, mléko, hrozny, sýr a další položky, v průměru činí cenový pokles 13 procent. Vedení řetězce tvrdí, že spolupracuje s dodavateli tak, aby šlo pokles cen v maximální míře přenést na zákazníky.
Všechny velké potravinářské řetězce v Británii, včetně dvojky na trhu Sainsbury's, v posledních týdnech oznámily snížení cen základních potravin. Tento vývoj bedlivě sleduje centrální banka, zákonodárci i spotřebitelé, kteří doufají, že se dočkají úlevy od rostoucích cen. Aldi, což je německý diskontní supermarket, který je čtvrtým největším prodejcem potravin v Británii, ode dneška také snižuje ceny některých položek.
Oficiální statistika uvádí, že ceny potravin a nápojů byly v květnu v Británii meziročně vyšší o 18,3 procenta. V červnu pak meziroční tempo růstu podle údajů z odvětví polevilo na 14,6 procenta. Řetězec Tesco v polovině tohoto měsíce uvedl, že i když ceny některých komodit klesají, náklady na energie a pracovní sílu zůstávají vysoké, což přispívá k inflaci.
V České republice meziroční inflace u potravin v květnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalila z dubnových 17 procent na 14,5 procenta. V lednu byla inflace u potravin 25 procent, řekl v polovině tohoto měsíce novinářům tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Upozornil ale tehdy, že u některých potravin meziměsíčně ceny stoupají. Týkalo se to například pečiva, masa, mléčných výroků nebo zeleniny. A to přesto, že klesaly ceny zemědělských komodit nebo energií, uvedl.
Zdroj: ČTK, 1. 7. 2023
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.05.2025 09:40