Agris.cz - agrární portál

AFP: Britové mají stále raději sýr, pochutnají si na britském camembertu i brie

17. 4. 2023 | ČTK

Před výrobnou sýra prostřed zelené krajiny hrabství Hampshire na jihu Anglie zastavilo nákladní auto a nakládá krabice sýru Tunworth, známého také jako anglický camembert. Produkt odtud zamíří do nejlepších prodejen sýra a vybraných restaurací. Desítky Britů se v poslední době daly ve velkém vedle výroby tradičního britského čedaru nebo stiltonu i na výrobu sýrů s neskrývanou francouzskou inspirací, napsala agentura AFP.

"Nikdy by mě nenapadlo, že bude moje firma tak skvěle fungovat," říká odvěká milovnice sýra Stacey Hedgesová, tvůrkyně sýra Tunworth a zakladatelka firmy Hampshire Cheese Company.

V roce 2005 si tato bývalá kuchařka otevřela malou mlékárnu, která se postupně rozrůstala. Ve firmě teď pracuje devět zaměstnanců, kteří vyrobí asi 7000 kusů sýra za týden a během rušného vánočního období i 12.000 kusů týdně.

"Nejlepší camembert na světě," chválí její sýr francouzský šéfkuchař, který žije ve Británii. Francouze to sice může dráždit, ale Tunworth se skutečně stal nedílnou součástí jídelníčku mnoha Britů i nabídky v obchodech.

V sýrárně není jediný stroj, vše se dělá ručně, od dovozu mléka z nedaleké farmy až po balení do kulaté dřevěné krabice dovezené z Francie. "Každý pozná krabici od camembertu," říká 61letá Hedgesová.

Kromě sýru Tunworth vyrábí Hampshire Cheese Company také jemnější sýr Winslade, který majitelka přirovnává k francouzskému sýru Vacherin. S výrobními procesy a technologiemi Hedgesové radí francouzští inženýři. "V této zemi máme stilton, čedar, ale nemáme takové znalosti o měkkých sýrech," vysvětlila Hedgesová, jejíž úspěch inspiroval i další Brity.

"V oboru je to velmi vzrušující období," uvedla Bronwen Percivalová, technická ředitelka sýrárny Neal's Yard Dairy, která má čtyři prodejny v Londýně. "Stále přicházejí noví lidé, kteří mají opravdu podnikatelského ducha a chuť dělat dobré sýry," dodala Percivalová.

Neal's Yard Dairy prodává téměř výhradně britské sýry, nabízí jich 60 druhů. "V současné době máme mozzarellu z Itálie, ale pokud se nějakému výrobci podaří vyrobit stejně dobrý sýr tady u nás, mohli bychom jeho produkt zařadit," říká Percivalová s tím, že stejným způsobem už jejich nabídku obohatily britské verze sýrů brie a camembert.

"Ve Spojeném království byl vždy významný mlékárenský průmysl. Ale pokles cen mléka (po deregulaci trhu v 90. letech) vedl některé lidi k tomu, že začali vyrábět sýry, aby mléko zhodnotili. Zachránilo to mnoho rodinných farem," míní Percivalová.

Spotřebitelé začali jejich výrobkům věnovat pozornost a nebyl k tomu ani potřeba brexit, který později upozornil na britskou závislost na dovozu evropských potravin, píše AFP.

"Lidé chtějí vědět, odkud pochází potraviny, které jedí, a chtějí podporovat místní výrobce," řekla Tracey Colleyová ze Sýrové akademie (Academy of Cheese), která pořádá degustační kurzy a akce, jako je Britský sýrový víkend. Pomohla tomu podle ní i pandemie covidu-19, kdy se sýr stal malou odměnou pro lidi zavřené ve vlastních bytech. K masové spotřebě má však Británie stále daleko. "Každý má v lednici čedar," říká Colleyová, ale ostatní sýry zůstávají spíš na okraji zájmu.

Většina Britů považuje sýr za luxusní pochoutku a dopřává si ho zejména o Vánocích nebo při slavnostních příležitostech, je přesvědčena Colleyová.

"V Akademii se snažíme změnit smýšlení lidí a říct jim, aby to dělali jako ve Francii a jedli sýr každý den," vysvětluje Colleyová

V Camdenu v severní části Londýna vznikla restaurace s názvem Sýrový bar, která nabízí jen sýry a má pořád plno. Britské sýry už se prodávají i v zahraničí a pro firmu Neal's Yard Dairy je první vývozní destinací Francie. Hedgesová svůj Tunworth vyváží do Hongkongu, Spojených států, Belgie a Nizozemska, ale nikoliv do Francie. "Myslíte si, že by Francouzi kupovali britský camembert?".


Zdroj: ČTK, 17. 4. 2023





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.05.2025 21:20