Prodej piva a vína v Kanadě klesl nejníže za dobu, co se tyto údaje sledují
2. 3. 2023 | ČTK
Prodej alkoholických nápojů v Kanadě se za poslední rok poprvé po deseti letech snížil, celkem o 1,2 procenta. Piva a vína se podle statistického úřadu prodalo nejméně od roku 1949, kdy se tyto údaje začaly sledovat. Připravovaná daň z alkoholu a celkově přísnější pravidla prodeje tak jsou předzvěstí dalších změn v chování spotřebitelů, uvedla dnes BBC.
Údaje zahrnují období od dubna 2021 do března 2022 a ukázaly, že prodej piva klesl o 2,8 procenta. Pivo v Kanadě ztrácí podíl na trhu alkoholických nápojů od poloviny 70. let, za posledních deset let pokles představuje 8,8 procenta. Přesto pivo zůstává v Kanadě nejoblíbenějším alkoholickým nápojem.
Prodej vína se pak za poslední roční období snížil o čtyři procenta. Prodej vína byl vyšší než prodej piva pouze v provinciích Québec a Britská Kolumbie.
Navzdory poklesu prodeje piva a vína roste obliba ciderů a coolerů. Celková hodnota prodeje obou těchto produktů v uvedeném ročním období do loňského března vzrostla o 13,5 procenta ve srovnání s předchozím rokem.
Celkový prodej alkoholu se v Kanadě snížil poprvé od ročního období 2013/2014. Je to zároveň největší pokles za více než deset let. Hodnota prodeje alkoholu se loni sice zvýšila, podle statistiků je to ale z velké části důsledek inflace.
Statistický úřad upozornil, že statistiky prodeje alkoholu nelze zaměňovat s trendy spotřeby. Objem prodeje zahrnuje pouze "prodej, jak jej hlásí úřady pro kontrolu alkoholu a jejich agentury", a nezahrnuje prodej ingrediencí, s jejichž pomocí si mohou spotřebitelé vyrobit vlastní alkoholické nápoje.
Nové statistiky přicházejí před plánovaným zvýšením federální daně z piva, vína a lihovin o 6,3 procenta, vstoupit v platnost má 1. dubna. Daň, zavedená v roce 2017, se každoročně zvyšuje v souladu s inflací, uvedl server listu Toronto Star.
Kanaďané v poslední době přehodnocují vztah k alkoholu. Tamní centrum pro závislosti a užívání návykových látek vydalo v lednu nové pokyny, podle nichž není žádné množství alkoholu zdraví prospěšné a cokoli nad dvě skleničky týdně může zvýšit riziko následků spojených s alkoholem.
Zdroj: ČTK, 2. 3. 2023
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2025 07:11