Včelař: Na Pardubicku letos bude kvůli špatnému počasí menší produkce medu
3. 6. 2021 | ČTK
Produkce medu na Pardubicku bude letos horší kvůli studenému počasí. Pokud nebude teď delší dobu tepleji, proti minulým obdobím ho bude až o dvě třetiny méně. ČTK to řekl včelař Evžen Báchor z Pardubic, který chová včely 55 let.
"Už to je v úlech vidět. Včely udělaly minimum medu, který jim ani nemůžeme vzít, ohrozili bychom je na životě. Letos medu bude strašně málo. Teď jsou malinko na Pardubicku květové medy, jsou z řepek, trochu z ovocných sadů, javorů," řekl Báchor, který má 75 včelstev.
Včelaři ještě čekají, jak se včelám podaří opylovat akáty nebo lípy. Pokud bude lepší počasí, produkce medu se letos o něco zvýší. Cena medu od chovatelů včel se letos bude pohybovat okolo 180 korun za kilogram, řekl Báchor.
Včely sbírají nektar a pyl. Od března obvykle kvetou jako první vrby nebo jívy. Letos ale byla v brzkém jaře hodně zima a pršelo. Včely ani nemohly vylétnout z úlu. "Dá se říct, že do poloviny května nebylo možné, aby se včely namnožily do potřebné síly a nanosily pro sebe med a taky trochu pro včelaře," řekl Báchor.
Jedno včelstvo za celý rok spotřebuje kolem 120 kilogramů medu, kolem 45 kilogramů pylu a zhruba 45 litrů vody. Rostliny a stromy kvetou maximálně čtyři měsíce v roce. Letos si tak včelstva kvůli počasí nezvládla udělat zásoby na celý rok. "Včely mají omezenou dobu, aby si nanosily zásoby na celou sezonu. Doposud byla zima, včela nemůže vylétnout, když je pod deset stupňů. Stromy dávají nektar, když je v noci kolem 12 až 15 stupňů, což nebylo," řekl Báchor.
Běžně se stáčí med dvakrát, první jsou květové medy, druhá snůška je lesní med, kterého letos asi moc nebude. Když je ideální rok, je teplo a vlhko, namnoží se mšice, které potřebují k životu mízu ze stromů. "Mšice nabodne list, jehličku a nechá skrz sebe proudit mízu. Uvnitř má filtrační komoru, vlastními enzymy odfiltrovává dusíkaté látky, zbytek sladké šťávy vypouští na list. Tomu se říká medovice. Včely to sbírají. Jestli bude špatné počasí, nepředpokládá se, že by medovice mohla nastat," řekl Báchor.
V supermarketech je podle Báchora často nekvalitní med. Zákazník si může udělat jednoduchou zkoušku. Když otočí sklenici, vzduchová bublina jde rychle nahoru, protože výrobci med přehřívají, aby nekrystalizoval. Tím ho ale znehodnotí, pak už je jen sladidlem.
"Bublina v medu od včelaře jde ve sklenici pomalu. Když med od včelařů ze lžičky se spustí do sklenice s vodou, skládá se jako textilní látka. Kupovaný se obvykle rychle rozpustí, protože obsahuje glukózo-fruktózový sirup. Výrobci tím med nastavují," dodal Báchor.
jlc gcm
Zdroj: ČTK, 3. 6. 2021
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.05.2025 22:24