Premiér Sobotka: Strategie pro boj se suchem by měla být za rok
8. 10. 2015 | ČTK
Vláda by v příštím roce měla mít ucelenou strategii, podle níž bude postupovat proti suchu a dopadům klimatických změn. Opírat se chce o názor odborníků, kteří by se ale ve svých doporučením měli shodnout, uvedl v Brně na setkání s odborníky premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
"Vláda je politický orgán, jsme představitelé veřejné správy, nejsme odborníci na klimatické změny, proto je pro nás velmi důležité, abychom měli jasné doporučení, jakým způsobem správně reagovat na to, co se kolem nás odehrává," uvedl Sobotka. Toto doporučení má být podle něj konsensuální.
"Pak je samozřejmě také na politicích, aby rozhodli o tom, jaká část veřejných prostředků se vynaloží na to, abychom zareagovali správně," uvedl Sobotka. Podle něj musí stát v dalších letech vynaložit desítky miliard korun na to, aby se s dopady klimatických změn vypořádal. Dosud se prý tvářil, že klimatické změny neexistují. O přímých kompenzacích pro zemědělce ale Sobotka nemluvil.
Podle předsedy regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václava Hlaváčka by vláda měla řešit situaci velice rychle a pomoci si penězi z Bruselu. Propad tržeb některých zemědělců vyčíslil předběžně na 1,5 miliardy korun. Problémy podle něj budou mít specializované firmy, které se zaměřují na pěstování ovoce, révy, chmele, brambor, kukuřice na siláž a na zrno. "Je to propad v tržbách více než třicetiprocentní, podíl je obrovský a nedá se nijak přežít," uvedl Hlaváček. Podle něj státu také chybí vize ke krajině. "Měli bychom začít se změnou struktury zemědělské výroby," uvedl Hlaváček. Tento krok ale podle něj chce odvahu a je nutné zajistit i odbyt.
Podle Zdeňka Žaluda z Mendelovy univerzity krajina v ČR má problémy jak s povodněmi, tak se suchem. Stát má prý dobrou protipovodňovou strategii, ale opatření proti suchu nejsou nebo jsou v počátcích. Podle něj v posledních letech průměrná teplota stále roste a voda v krajině chybí. "Sucho je a bude hrozbou pro rostlinnou a živočišnou produkci. Pro ČR je nutný systém včasného varování," uvedl Žalud. Dopady sucha na krajinu mohou zemědělci pravidelně sledovat na webu www.intersucho.cz, jehož spuštění v roce 2012 předcházelo 15 let výzkumu. Systém poskytuje i předpověď. Podle Žaluda sucho bude dál trvat. "Potřebujeme strategii na sucho a adaptovat naši krajinu," uvedl Žalud.
Podle senátora a předsedy Zemědělského družstva Sedlec Jana Hajdy (ČSSD) je řešením pro zemědělce zavlažování. Například ve vinicích rozdíl u zavlažovaných a nezavlažovaných vinic dělá až čtyři tuny z hektaru.
Ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová dnes zopakovala, že polovina zemědělské půdy v Česku je nadprůměrně ohrožena suchem. Extrémně ohrožené plochy zabírají osm procent zemědělské půdy a mimořádně ohrožené plochy čtyři procenta.
Vláda v červenci schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady, počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.
Dlouhotrvající sucho a horko letos způsobovalo komplikace po celé zemi, i nyní je většina toků hluboko pod svým obvyklým průtokem. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat. Ministerstvo zemědělství hodlá od příštího roku spustit dotační program na udržení vody v krajině. Poskytne podporu na výstavbu, obnovu nebo odbahnění rybníků.
Filip Vrána dr
Zdroj: ČTK, 8. 10. 2015
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2025 04:45