Počasí přeje hřibům, žampionům a masákům
10. 6. 2010 | Týden
Mimořádný nárůst teplot vzduchu a častý déšť přispěly v posledních dnech ke zvýšení výskytu hub po celé republice. Jarní druhy doplňují nově i houby letní, včetně několika druhů hřibů, žampionů a také klouzků a masáků, říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.
"Letní houby, mezi nimi především hřiby, se v posledních dnech 'probudily' a začínají nesměle růst. Jarní druhy, jako například čirůvky májovky, pomalu končí a střídají je žampiony," uvedl Landa. Ve větších počtech se objevuje pečárka ovčí a pečárka polní, ale také mírně jedovatá pečárka zápašná. "Často se s ní setkáváme v naší mykologické poradně. Nálezce upozorňujeme, že tento druh žampionů není jedlý," dodal.
Od začátku června mykologové registrují zvýšený výskyt hřibů, kterým se v nynějším teplém počasí velmi daří. Jejich růst se vinou předchozího chladnějšího počasí v květnu asi o týden opozdil. Houbaři mohou v lesích najít hřiby dubové, hřiby kováře a méně často i hřiby koloděje neboli modráky. Hřiby kováři rostou dokonce i ve výškách okolo 700 metrů nad mořem v Jizerských horách a podhůří Krkonoš. Objevují se rovněž klouzci, ryzce asuchohřiby, jako například suchohřib žlutomasý neboli babka.
Jedlé muchomůrce růžovce se daří
Z nejedlých hub rostou některé druhy holubinek a jedovatých muchomůrek, například muchomůrka slámožlutá, což je mírně jedovatá drobná houbička se žlutým kloboučkem. Z jedlých muchomůrek je poměrně hojný výskyt muchomůrky růžovky lidově zvané masák.
Vzhledem k přetrvávajícím vysokým teplotám a výskytům lokálních dešťů je podle Landy optimistický také výhled na nejbližší dny. Negativně by se však na růstu hub projevil nástup delšího období sucha.
Zdroj: Týden, 10. 6. 2010
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.05.2025 11:38