Vliv zpracování ostružin na obsah anthokyanů
24. 5. 2010 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Díky rychlé tvorbě plodů a dlouhé době sklizně (10-15 týdnů) patří ostružiny na trhu s čerstvým ovocem k vysoce ceněným, ale spíše vzácným druhům. V souvislosti s jejich vysokým obsahem kyselin a současně nízkým poměrem obsahu cukru, nacházejí dobré uplatnění jako prodejný produkt v oblasti nealkoholických nápojů takřka výhradně jako ostružinová šťáva.
Průmyslové zpracování nebývalo skoro žádné, komerční produkce ostružinové šťávy se prováděla převážně pro oživení domácí stravy nebo regionálně u malých výrobců ovocných šťáv, popř. také v domácnostech.
Mezi alkoholickými nápoji se na německém trhu stabilně objevuje ostružinové víno ale pouze v malé míře.
Poté co z mnoha vědeckých prací vyšlo najevo, že ostružiny mají vysoký obsah bioaktivních látek podporujících lidské zdraví, zažily ostružiny jistou renesanci také v průmyslovém zpracování.
V současné době jsou obsaženy například ve smoothies ve formě protlaku. Mezi významné sekundárně přítomné látky lze počítat především anthokyany, které díky své tmavě červené barvě napomáhají marketingu výrobků vyráběných z ostružin.
Předmětem práce v této oblasti bylo porovnávání šťávy ze dvou odrůd (Chester a Loch Ness), jejichž stupeň zpracování má vliv na koncentrát a ostružinový nektar. Výsledkem bylo souhrnné zpracování získaných výsledků. Protože anthokyan citlivě reaguje na vnější vlivy, byl kladen zvláštní důraz na sledování reakcí barviva v průběhu technologického zpracování.
Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz, 24. 5. 2010
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.05.2025 08:48