Nejlepší střihači zvládli ostříhat deset jehňat pod 20 minut
17. 8. 2009 | ČTK
Nejlepším střihačem ovcí se letos na 12. mistrovství ČR ve stříhání ovcí v Malhostovicích na Brněnsku stal Němec Rainer Blumelhuber. Teprve za ním skončil nejlepší střihač z Česka, Lukáš Neugebauer ze Žamberka, třetí místo obsadil Krystian Jarosz z Polska. Všichni zvládli ostříhat desítku jehňat za méně než 20 minut, řekl ČTK předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš.
Mistrovství bylo součástí dvoudenních Ovenálií Zlobice 2009, které jsou největší akcí svého druhu v České republice. "V průměru stříhali jednu ovci pod dvě minuty, což je dosud nejlepší výkon za 12 ročníků mistrovství," podotkl Mareš.
K vítězství ovšem není třeba jen rychlost, ale i technika stříhání a jeho výsledek. O tom se dnes přesvědčil Polák Jarosz, který byl ve stříhání nejrychlejší. V celkovém součtu hodnocení to ale stačilo až na třetí místo. Rychlost totiž tvoří jen 40 procent hodnocení. "Šedesát procent tvoří kvalita a výsledek, aby byla ovce dobře ostříhaná a nebyla zraněna," podotkl Mareš.
Cílem ovenálií je představit chovatelské trendy. Setkání je určeno pro širokou veřejnost. Zpestřila jej například i soutěž ve vaření kotlíkového jehněčího guláše a v pojídaní bryndzových halušek. Na programu byly také ukázky práce ovčáckých psů, výroby ovčího sýra a rukodělných prací souvisejících se zpracováním vlny.
Svaz chovatelů ovcí a koz má asi 10.000 členů. Nejvíce jich eviduje na Valašsku, v jižních Čechách a na Pardubicku. Chovatelů přibývá v celé republice. V ČR je nyní 200.000 ovcí a 40.000 koz. Ještě počátkem 90. let, kdy byly jejich chovy značně dotovány, byl ale počet těchto zvířat v Čechách a na Moravě téměř dvojnásobný. Po zrušení dotací se stavy prudce snížily.
Situace se začala zlepšovat až před deseti lety. Ovce se od roku 2000 začaly vracet do krajiny. Nejsou ale již chovány pro vlnu jako dříve. Chovy se nyní orientují především na produkci jehněčího a nově získávají dotace od ekologů na údržbu krajiny. Stáda totiž hojně spásají trávu na loukách v chráněných lokalitách.
Zdroj: ČTK, 17. 8. 2009
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.05.2025 19:22