Produkce medu bude letos asi nižší než loni
13. 8. 2009 | ČTK
Letošní produkce medu bude kvůli nepříznivému počasí s největší pravděpodobností horší než loňská, ČTK to řekl tajemník Českého svazu včelařů (ČSV) Miroslav Peroutka. Podle Peroutky bude podobně jako v loňském roce zejména nedostatek tmavého lesního medu.
"Deštivý červen i červenec zhatily naděje včelařů na dobrou snůšku," uvedl Peroutka s tím, že deště spláchly zejména produkci tmavého medovicového medu. "Tak jak loni nebyl medovicový med, nebude ani letos," dodal.
V důsledku nižší produkce se cena světlého medu, která se v současné době pohybuje v průměru mezi 100 a 130 korunami za kilogram, patrně zvýší zhruba o desetikorunu. U tmavého medu, bude-li vůbec nějaký, je prý možné očekávat zdražení výrazně vyšší.
Přestože ještě na jaře včelaři předpokládali vyšší snůšku než před rokem, zejména proto že se proti loňskému roku výrazně zlepšil zdravotní stav včelstev, přívalové deště v předchozích týdnech jejich očekávání překazily.
Včelaři loni zazimovali zhruba 460.000 včelstev, což bylo téměř o 60.000 méně než o rok dříve. Letošní zima pro ně ale ve srovnání s loňskou, během které vymřelo kolem 120.000 včelstev, byla výrazně příznivější. "Ztráty nepřekročily běžnou normu do deseti procent, nikde se nevyskytlo plošně větší hynutí včelstev," řekl ČTK Peroutka. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna včelaři před letošní zimou včas ošetřili svá včelstva proti nemoci varroáze, která jim o rok dříve způsobila velké ztráty.
Tuzemská produkce medu loni, zejména kvůli poklesu stavu včel způsobenému varroázou, klesla meziročně téměř o třetinu na 6078 tun. Byla tak nejnižšího od roku 2002.
Podle Peroutky loňská výroba zhruba odpovídala odhadované domácí spotřebě. Kolem 2000 tun se z Česka vyvezlo a zhruba stejné množství dovezlo, uvedl. Kvalitu dovážených medů, které jsou obchodními řetězci nejčastěji prodávány jako součásti medových směsí, čeští včelaři dlouhodobě zpochybňují.
Tuzemští chovatelé včel stále větší část své produkce prodávají takzvaně ze dvora. Nárůst přímých prodejů jim mimo jiné umožňuje liberálnější přístup, který k této formě obchodu v poslední době razí Evropská unie. Nákup medu přímo od včelaře, kterého zná, tak před jeho pořízením v obchodech upřednostňuje stále více lidí. "Výkup medu bude letos minimální," podotkl Peroutka.
Zdroj: ČTK, 13. 8. 2009
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2025 09:18