Agris.cz - agrární portál

Je nejvyšší čas sbírat slimáky, budou klást vajíčka

4. 8. 2009 | Denik.cz

Jsou jich tisíce, sežerou, na co přijdou, a zbavit se jich je úkol nadlidský. Slimáci.

Postrachu všech zahrádkářů se v posledních letech neobvykle daří, vidět je můžeme téměř všude. Boj proti nim je ale mnohdy málo účinný až marný. Občas jim svým chováním život dokonce zpříjemňujeme.

„Rok co rok se to opakuje, vylézají jich tisíce a není možné se jich zbavit,“ říká jedna z hlineckých zahrádkářek. Nejhorší situace je od května do července. To se slimáků objevuje nejvíce. A chutná jim prakticky cokoliv – od jahodníků přes saláty až po listy jiřin. Naopak slizké tělo nezvaných hostů našich zahrad je pochoutkou jen pro minimum tvorů.

Slimáci vyhledávají především tmavá zákoutí s dostatkem vláhy. Například moderní živé ploty a okrasné dřeviny jim ve svém stínu poskytují přímo královské obydlí. Stejně tak dobré zázemí jim zahrádkáři vytvářejí dost často i špatně uskladněnou posekanou trávou. „Pokud trávu dáváme na kompost, zahřeje se, zkvasí a slimáky zlikviduje. Pokud ji však jen ledabyle rozsypáváme kolem plotu, slimákům tím chystáme hostinu,“ dodává další z hlineckých zahrádkářů.

Rad, jak se slizkých okupantů našich zahrad zbavit, jsou desítky. Od pilin, piva, soli, chovu kachen a ježků až po speciální granule. Ačkoliv nasypání pilin kolem záhonů je docela rychlé a pohodlné, účinnost takového opatření je sporná. Někteří slimáci totiž dokáží vydat tolik slizu, že skrz suché piliny prolezou bez větších problémů.

Zkušení zahrádkáři se tak shodují na jediném: Sbírat, sbírat a sbírat. Každodenní večerní obchůzka po zahradě s igelitovými sáčky je sice nepříjemná, někdy až ubíjející, ale je to jediné, co skutečně zabírá. „Slimáky sbíráme každý den, máme rekord přes tři sta za večer,“ dodávají zahrádkáři.

Teď je nejvyšší čas!

Stejný názor však zastávají i odborníci. Také podle jejich slov je sběr s následnou likvidací slimáků to nejlepší, co mohou pěstitelé udělat. Nejdůležitější totiž je snížit stavy slimáků, úplně vyhubit je nelze. Po oplodnění každá samička snese až 300 vajíček. Čím méně jich přežije, tím vyšší je pravděpodobnost, že příští rok jich nebude tolik.

Vrcholem „slimáčí sezony“ je přelom července a srpna, do této doby bychom se měli snažit stav těchto plžů co nejvíce zdecimovat. Vajíčka samičky kladou totiž od poloviny srpna. Odborníci radí nasbírané plže zalít v kbelíku vroucí vodou – ta je rychle usmrtí a po vychladnutí můžeme kbelík vylít třeba na kompost. Výhrady mají odborníci rovněž k solení slimáků a ke granulím. Jde sice o účinnou metodu, ale sůl i chemikálie se dostávají do půdy a časem můžou škodit rostlinám.

Boj se stovkami přemnožených plžů je tak každoročním úkolem všech, kteří nechtějí vydat svou úrodu těmto nenažraným tvorečkům. Podle slov odborníků totiž každý z těchto malých živočichů dokáže přes noc spořádat přes čtvrtinu své hmotnosti rostlin. Při přemnožení to může být až neuvěřitelných 60 kilogramů zelené hmoty na jeden hektar!


Zdroj: Denik.cz, 4. 8. 2009





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2025 00:27