Agris.cz - agrární portál

EU chce zastavit rychlé vymírání včelstev v unii

14. 7. 2009 | ČTK

Evropská unie by mohla v budoucnu začít prosazovat opatření, která by pomohla zmírnit rychlé vymírání včelstev v unii. Například Slovinsko žádá, aby se sedmadvacetičlenný blok zaměřil na účinnější ochranu a výzkum včel, které produkují med a opylují evropská pole. ČTK to během pondělního jednání ministrů zemědělství EU v Bruselu řekl diplomatický zdroj.

Vědecké výzkumy ukazují, že počty včel ve světě v posledních letech rapidně klesají. V některých zemích EU klesl počet včelstev až o 50 procent. "Máme různé možnosti, jak pomoci včelařům. Sbíráme data z jednotlivých států unie, zaplatili jsme za studii zpracovávající tyto informace. Tuto studii už brzo představíme," řekla novinářům po jednání eurokomisařka Mariann Fischerová-Boelová. Podle ní má EU v současnosti různé prostředky, jak chovatelům včel pomoci včetně možných finančních příspěvků. Nový program na ochranu včel a jejich chovatelů však EU zatím navrhovat nehodlá.

K záchraně evropských včelstev, která jsou ohrožována klimatickými změnami, pesticidy a novými nákazami, vyzval loni i Evropský parlament. Podle něj jsou tři čtvrtiny potravinové produkce v unii závislé na včelách a čtyři z pěti zelenin vypěstovaných v Evropě jsou závislé na opylování.

Například ve Slovinsku, které vyzývá k lepší péči o včely a k větším investicím do výzkumu včelařství, klesl počet včelstev v zimním období v letech 2007 až 2008 o 30 procent. Za stejné období klesl počet včelstev v ČR o čtvrtinu.

Za poklesem včel je mimo jiné výrazný pokles pylu a nektaru. Ten je způsobem například využíváním modifikovaných a ošetřených semen. Dalším problémem je extenzivní zemědělství, kdy je na velkých plochách pěstována pouze jedna plodina. Kvůli tomu se včelám špatně hledá dostatek nektaru, který představuje základ jejich stravy.

Snížený příjem tohoto zdroje potravy pak oslabuje imunitní systém včel a včely se stávají zranitelnějšími vůči chorobám a virům. Další nebezpečí představují pesticidy, nedostatek genetické rozmanitosti a klimatické změny. Někteří včelaři v unii přicházejí každou zimu o několik desítek včelstev.


Zdroj: ČTK, 14. 7. 2009





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.05.2025 18:47