Agris.cz - agrární portál

Technika pěstování karotky pro omezování infekce hlízenky

25. 6. 2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz

Výsledky pokusů prováděných v minulém roce ve Velké Británii na farmě v Notinghamshire ukázaly, že pěstební technika vyvinutá v Kanadě by mohla pomoci britským pěstitelům omezovat infekci hlízenky hlíznaté (Sclerotinia sclerotiorum) v kulturách karotky.

Seříznutí olistění kanopy mezi řádky umožňuje větší pohyb vzduchu, který je nepříznivý pro šíření choroby. Kvůli konfiguraci výsevu, kterou kanadští pěstitelé používají, jsou schopni seřezávat kanopu mezi jednotlivými řádky.

Britský výzkumník, který prováděl pokusy, sdělil, že ve Velké Británii systém pěstování karotky na plochých záhonech znamená, že mohou být seříznuty jen vnější strany záhonů. Nicméně v pokusech v minulém roce se ukázalo, že i tak byla infekce omezena o 50 %. Tato technika by mohla být obzvláště významná pro odrůdu karotky Nairobi.

Výzkumník také připomněl pěstitelům, že riziko této choroby by mohlo být sníženo řízením používání dusíku, aby se zabránilo plodinám vyvinout si příliš bujnou kanopu. Dalším faktorem je zavlažování, zvláště systémy hadicových zavlažovačů, kde velké kapky mohou způsobovat že se kanopy „rozvalí“.

Manager společnosti BASF pro pěstování zeleniny sdělil, že hlízenku je obtížné udržet mimo rotační sled plodin kvůli široké řadě jejích hostitelů, která zahrnuje brambory, jarní fazole, hrách a brukev zelnou.

Dormantní formy vytvářené tímto patogenem mohou, jako přezimující mechanismus, setrvávat životaschopné v půdě až 10 let a působit jako zdroj nových infekcí při každé kultivaci.

BASF – výrobce přípravku Signum, který má schválení pro karotku – sponzoruje monitorovací program hlízenky pro karotku na základě modelů klíčení spor v půdě. Ten pomáhá pěstitelům hodnotit riziko choroby a předpovídá, kdy aplikovat první fungicidní ošetření. Je životně důležité, aby první fungicidní postřik byl aplikován brzy, předtím, než má olistění možnost se uzavřít a začne jeho stárnutí. Jakmile je totiž choroba v plodině, je nemožné se jí zbavit.


Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz, 25. 6. 2009





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2025 00:22