Agris.cz - agrární portál

Na Vysočině přibývají kompostárny, zásobují zahrádkáře i farmáře

17. 4. 2009 | ČTK

Na Vysočině přibývají kompostárny, které zpracovávají především trávu a další zbytky zeleně. Radnice k těmto investicím vede potřeba snižovat objem odpadků ukládaných na skládkách. V kraji tak stoupá i produkce kompostu. Jak dnes zjistila ČTK, odbytová síť pro tuto hmotu se teprve tvoří. Kompost teď slouží k rekultivaci skládek a k přihnojování městských parků, jezdit si pro něj ale začínají i zahrádkáři a zemědělci. Za tunu zaplatí od 350 do 700 Kč, podle odebraného množství a kvality.

Dřív byly na Vysočině kompostárny spíš jen u velkých měst. Podle údajů krajského úřadu jich nyní na Vysočině fungují už skoro dvě desítky a přibývají další. Spotřebu kompostu z regionálních zdrojů se provozovatelé snaží podporovat různými osvětovými a propagačními akcemi. Například město Jihlava teď dává deset kilogramů kompostu zdarma každému občanovi, který předloží potvrzení o zaplacení poplatku za komunální odpad.

O tuto akci je podle mluvčího podniku Služby města Jihlavy Martina Málka velký zájem. "Od začátku tohoto měsíce nabídky využilo 4212 lidí," řekl. Lidé mohou přicházet asi do poloviny května. Jinak stejné balení v kompostárně stojí 20 Kč a při odběru volně loženého kompostu obyvatelé za tunu zaplatí 350 Kč.

"U nás není ta tradice, trh s kompostem se musí budovat. Ale zájem roste," podotkl Jiří Jalovecký ze společnosti CMC, která tři roky provozuje kompostárnu u Náměště nad Oslavou. Kompost se zatím prodává v tamním zahradním centru, jezdí si pro něj i firmy zabývající se úpravami zahrad a parků. "Startujeme spolupráci se zemědělci, ti by teď měli být největšími odběrateli," dodal. Ve výrobním areálu se při odběru ve velkém za tunu kompostu platí od 500 do 700 Kč, podle kvality.

Kompostárnu v Sázavě na Žďársku před pěti lety postavily obce v regionu - Sázava, Nové Dvory, Hamry nad Sázavou a Velká Losenice. V minulém roce se vyrobilo kolem 600 tun kompostu. "Prodali jsme všechno a kompostárna si poprvé vydělala na provoz," konstatoval sázavský starosta František Ledvinka. Předtím chod zařízení brzdily technické problémy.

Kompostárna v Sázavě funguje jinak, než je většinou obvyklé. "Jinde dělají kompost na ploše, trvá to několik měsíců. My máme fermentační žlaby a vyskladňujeme asi po deseti dnech," vysvětlil starosta. Materiál se také před kompostováním drtí najemno. Jeho součástí je zahrádkáři ceněný koňský hnůj. K němu se přidává tráva a jiný odpad ze zahrad, ale také kaly z čistíren. Největší odbyt pro kompost je zjara a na podzim. Cena závisí na odebraném množství. Do tří tun se letos za tunu platí kolem 500 Kč, při větším odběru částka za tunu klesá.

Město Pacov dokončilo kompostárnu v roce 2007. Ročně může zpracovat až 1000 tun odpadní zeleně, zatím je kapacita využívána ze dvou třetin. Kompost slouží k přihnojování zeleně ve městě, část odeberou zemědělci. Velká kompostárna na skládce u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku začne fungovat asi za měsíc. Méně kvalitní kompost tam bude sloužit k rekultivaci skládky.


Zdroj: ČTK, 17. 4. 2009





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.05.2025 14:44