Agris.cz - agrární portál

Indie a Čína vybíjejí statisíce kusů drůbeže kvůli ptačí chřipce

17. 12. 2008 | ČTK

Stovky veterinárních pracovníků ve východní Indii dnes začaly likvidovat tisíce kuřat a kachen ve snaze zarazit šíření ptačí chřipky. Podle agenturních zpráv statisíce kusů drůbeže už nechaly vybít i úřady v Číně.

Úřady v indickém státě Bangla potvrdily výskyt viru H5N1 po laboratorních zkouškách v pondělí. V okrese Malda, kde bylo 50.000 kusů drůbeže vybito už letos v březnu, uhynulo minulý týden 2500 kusů drůbeže. K likvidaci nakažené drůbeže přistoupily už i severovýchodní státy Ásám a Méghálaj.

V ásámském městě Guváhátí zdravotníci sledují asi stovku lidí, kteří mají příznaky ptačí chřipky - horečku a infekční dýchací potíže. U lidí v Indii nicméně zatím tato nemoc potvrzena nebyla. Virus H5N1 se poprvé objevil v západním státě Maháráštra v roce 2006.

Kromě vybíjení drůbeže úřady zakázaly její přepravu z postižených oblastí v Bangle. Vyzvaly zároveň místní obyvatele, aby s veterinárními týmy spolupracovali. "Lidé mohou do jisté míry odporovat, ale už jsme zahájili kampaň, abychom vesničany přesvědčili o nutnosti drůbež vydat," vysvětlil N.K. Šit z odboru pro živočišný výzkum.

Sousední stát Urísa vyhlásil zákaz dovozu veškerých drůbežích výrobků z jiných států. Policisté a veterinární pracovníci kontrolují vozidla přijíždějící do Urísy ze sousedních států včetně Bangly.

V Bangle byly zlikvidovány čtyři miliony kusů drůbeže už letos v lednu. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila tehdejší epidemii za nejhorší v Indii.

Čínské ministerstvo zemědělství dnes oznámilo, že ve východní části země bylo zlikvidováno 377.000 kusů drůbeže. Nákaza tam byla objevena u kuřat v oblastech Chaj-an a Tung-tchaj. Na sousedící oblasti byla uvalena karanténa a byl zakázán vývoz drůbeže. Zdrojem nákazy jsou možná stěhovaví ptáci, sdělilo ministerstvo bez dalších podrobností.

Minulý týden nařídila likvidaci 80.000 ptáků i vláda v Hongkongu, kde byl potvrzen virus u tří uhynulých kuřat. Současně vydala na tři týdny zákaz dovozu drůbeže.

Podle odborníků divoké ptactvo hraje zásadní roli při přenosu viru H5N1 na drůbež, ačkoli jeho šíření je spíše spojeno s obchodováním s drůbeží a výrobky z ní včetně přeshraničního pašování. Od roku 2003, kdy se ptačí chřipka začala šířit Asií, byly na kontinentu pobity miliony ptáků. Na celém světě na ni zemřelo 246 lidí, z nich třetina v Indonésii.


Zdroj: ČTK, 17. 12. 2008





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.05.2025 16:39