Agris.cz - agrární portál

Někde přišli včelaři o všechny chovy

9. 12. 2008 | Mladá fronta Dnes

Roztoč vyhubil v kraji průměrně 22 procent včelstev

V průměru dvaadvacet procent včelstev uhynulo letos ve středních Čechách. Někde přišli chovatelé o všechna. Důvodem je onemocnění varroáza, která postihla včelstva kvůli mírné zimě. Podle veterinářů navíc včelaři podcenili ošetření a léčbu včel.

Nejvyšší ztráty evidují krajští veterináři v okrese Benešov a Praha-západ. Například včelaři v Jílovém ztratili devadesát procent včelstev.

„Letošní úhyn je opravdu vysoký, dá se říci rekordní,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy Zdeněk Císař. Ve středočeském kraji byl úhyn včel v průměru kolem dvaadvaceti procent.

Mírná zima způsobila přemnožení škůdce Proč včely tolik umíraly? Hlavní vinu na tom má počasí, tedy mírná zima a z toho důvodu přemnožení roztoče Varroa destruktor, který onemocnění způsobuje.

„Ne všichni chovatelé navíc svá včelstva důsledně ošetřili,“ uvedl další důvod onemocnění včelstev Zdeněk Císař. Ani to však nemuselo včely uchránit. Potvrdila to například Kateřina Bauerová z Farmy Krišnův Dvůr z obce Postupice na Benešovsku.

„Včely jsme ošetřovali, ale opatření měla být asi více extrémní,“ poznamenala Bauerová a uvedla, že přišli o 26 včelstev. „Jsme z toho smutní, ale nevěšíme hlavu,“ pokračovala chovatelka, která se zabývá ekologickým hospodařením.

Protože se na farmě snažili zejména o znovurozšíření chovu, vyrobili méně medu. „Ten už nyní k prodeji nemáme,“ řekla Bauerová. Kilogram medu u nich stál 115 korun.

V současné době musí včelaři ošetřit své chovy, v zimě to veterináři zkontrolují. Vědí to i manželé Cihlářovi z Kopče na Mělnicku, kteří mají 430 včelstev. „Nás varroáza naštěstí nepostihla,“ řekla Jana Cihlářová. Za poloviční produkci medu mohlo na jejich farmě sucho. „Nektar v květech vyschnul a včely neměly šanci nic nanosit,“ vysvětlila Cihlářová. Cenu medu zvyšovali jen o pětikorunu, třičtvrtěkilová láhev přijde na 85 korun. Poptávka po medu podle Jany Cihlářové stoupá.

Veterináři dělají pravidelné kontroly Mor včelího plodu se letos v kraji neobjevil. Na území středních Čech však zasahují dvě ohniska z jiných krajů. Jedno z Pardubického kraje do okresu Kutná Hora, druhé pak do okresu Benešov z kraje Vysočina.

„Musíme být opatrní a děláme intenzivnější kontroly,“ podotkl Zdeněk Císař. Veterináři zaznamenali v kraji mor včelího plodu, který způsobuje bakterie, naposledy v roce 2007. Tehdy musela být všechna včelstva chovatele z Prahy-východ spálena.

„Platí tam mimořádné veterinární opatření. Včelaři musejí dbát zvýšené opatrnosti a my je namátkově kontrolujeme,“ dodal Zdeněk Císař. Veterináři při kontrolách odebírají plásty nebo jejich části a posílají je na bakteriologické vyšetření.

„Ne všichni chovatelé svá včelstva před zimou důsledně ošetřili.“ ředitel Krajské veterinární správy

Autor: LUCIE ZIKMUNDOVÁ


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 9. 12. 2008





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.05.2025 15:40