Agris.cz - agrární portál

Houby na Vysočině rostou jako po dešti

3. 11. 2008 | Aktuálně.cz

Očekávané teplé listopadové počasí nahraje houbařům. Po deštivém týdnu a závěrečném oteplení už první víkend v měsíci ukázal, že se milovníci hub mají na co těšit.

Podle statistik je dnes nejčastěji sbíranou houbou hřib hnědý, přezdívaný suchohřib či slaďák.

Atlas hub Ladislava Hagara o něm říká, že roste v jehličnatých lesech a je vhodný pro úpravu za čerstva i pro konzervování. Zaměnit se dá jedině s jinými "suchohřiby", ale i ty jsou jedlé.

Obliba sběru a především konzumace hub je u Čechů velmi vysoká. I přesto však každý rok dochází k několika případům otravy nejedlými houbami, které si houbaři spletou s jedlými.

Otrávit se ovšem lze i houbami původně jedlými, pokud jsou nesprávně skladované nebo vařené.

Častou chybou například je, že se nosí v igelitových taškách, kde se rychle zkazí. V takovém případě otravu způsobí plísně a mirkoorganismy.

Některé druhy hub, například hřib koloděj nebo václavky, se musí delší dobu tepelně upravovat, než jsou vhodné ke konzumaci.

Mezi počáteční příznaky otravy některými houbami patří zvracení, průjem a bolesti břicha. Varovným příznakem by mělo být přechodné zlepšení - za několik dní totiž, například u otravy muchomůrkou zelenou, hrozí selhání jater. Zákeřná houba pavučinec plyšový způsobuje kolaps ledvin, naštěstí se vyskytuje vzácně. V těchto krajních případech se otrava musí řešit až transplantací.


Zdroj: Aktuálně.cz, 3. 11. 2008





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2025 00:14