Koně na vysoké škole
31. 10. 2008 | Agris
V České republice můžeme sledovat v posledních 13 letech nebývalý zájem o chov koní. Zatímco do roku 1995 počet koní v ČR postupně klesal až na 18 000 kusů, od této doby je zřejmý nárůst zájmu o chov a využití těchto krásných zvířat. Současný počet koní evidovaných v rámci České republiky již přesahuje 63 000 kusů.
Nebývalý zájem o koně se projevuje i u studentů Jihočeské univerzity. Na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích je vyučován předmět chov koní, na který se v posledních letech zapisují nejen studenti zemědělských oborů, ale stále častěji i studenti jiných součástí univerzity (fakulty pedagogické, přírodovědecké, filosofické nebo ekonomické).
Ještě větší zájem ze strany studentů je o výuku předmětu jezdectví, kde počet studentů z ostatních fakult univerzity, hlásících se na tento předmět, je na stejné úrovni jako počet studentů fakulty zemědělské. Bohužel současné kapacitní možnosti a počet 5 až 7 koní použitelných pro výuku jezdectví neumožňují plné uspokojení zájmu posluchačů, stejně jako kapacita stáje neumožňuje ustájení soukromých koní studentů, kteří by si chtěli, po dobu studia v Českých Budějovicích, vzít koně s sebou a pokračovat například v úspěšné sportovní kariéře. Přesto každoročně absolvuje předmět jezdectví téměř padesát studentů.
Výuka nesměřuje k uspokojení sportovních ambicí studentů, ale k vytvoření vztahu ke koním a zvířatům obecně, k získání znalostí a zkušeností v zacházení s koněm, péči o něj a v základech jízdy na koni. Snahou vyučujících je také korigovat nesprávné představy a návyky studentů, které si v některých případech přinesli z různých např. turistických zážitků s koňmi.
Během jednoho semestru výuky se i úplní začátečníci naučí zacházet s koněm a ovládat ho při vedení na ruce i při jízdě pod sedlem ve všech chodech. Druhý semestr je zaměřen na základy skokového a drezurního výcviku a končí zkouškou, která svými požadavky odpovídá požadavkům při „Zkoušce základního výcviku jezdce“ a jejíž úspěšné složení opravňuje k získání jezdecké licence a tím i účasti na oficiálních jezdeckých závodech pořádaných Českou jezdeckou federací. Proto také zájemci o získání této licence skládají zkoušku před oficiální komisí České jezdecké federace, která má oprávnění tuto licenci udělit.
V posledních letech nabízí Zemědělská fakulta JU kurzy zaměřené na jezdectví i v rámci tzv. „celoživotního vzdělávání“, které mohou využít zájemci bez rozdílu věku. Kůň je několikanásobně silnější a rychlejší než člověk a při případném konfliktu může člověka vážně zranit. Věříme, že tato atraktivní nabídka Zemědělské fakulty je mimo jiné i jednou z cest jak předejít nebezpečným situacím, ke kterým může dojít při setkání nezkušeného a neinformovaného člověka s koněm, při nejrůznějších volnočasových činnostech.
Autor: doc. Miroslav Maršálek, Jihočeská univerzita, Zemědělská fakulta
Zdroj: Agris, 31. 10. 2008
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.05.2025 19:48