Agris.cz - agrární portál

Družice sledují kůrovce

28. 2. 2005 | Právo

První výsledky z ojedinělé studie o vlivu lýkožrouta smrkového v šumavských lesích předložil, po dvou létech zkoumání, odborný asistent Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Martin Hais z Klatov. "Prokázalo se, velice zjednodušeně řečeno, že důsledkem vykácení lesa napadeného kůrovcem se změní energetika krajiny. Dojde ke zvýšení teploty," uvedl Hais s tím, že mu šlo o hlubší pohled na rozsah a vývoj kůrovcové kalamity za pomoci snímků z dvou amerických družic Landsat. Satelity sledují Zemi z osmisetkilometrové výšky a v pásu o šířce 180 km.

"První družice je na oběžné dráze od roku 1984 a druhá od roku 1999, takže jsou na první pohled patrné změny v šumavské oblasti, které poničily větrné polomy v roce 1984," dodal asistent, který si vybral pro porovnání území o velikosti 94 čtverečních kilometrů v povodí Modravského a Roklanského potoka.

"Srovnal jsem snímky z července 1987, kdy ještě nebylo zaznamenáno rozsáhlejší odumírání stromů vlivem brouka, se snímky z července 2002, kdy celkové ztráty horských smrčin dosáhly na bavorské a české straně přes šest půl tisíce hektarů," vysvětlil Hais a ukázal na rozložení teplot na záběrech z družice. Jasně se potvrdily významné fyzikální odlišnosti. V příhraniční oblasti převládaly v roce 1987 nižší teploty díky zdravým porostům.


Zdroj: Právo, 28. 2. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2025 02:19