Lesy ČR: V českých lesích hrozí kůrovcová kalamita
10. 3. 2004 | ČTK
V českých lesích letos hrozí kůrovcová kalamita mimořádné velikosti. Státní podnik Lesy České republiky odhaduje, že by se svým rozsahem mohla vyrovnat dosud největší kůrovcové kalamitě z poloviny 90. let minulého století. "V pesimistické variantě by kůrovec mohl napadnout až dva miliony kubíků smrkového dřeva," řekl včera specialista Lesů ČR na ochranu lesa Ladislav Půlpán.
Přemnožení kůrovce umožnilo loňské mimořádně suché a teplé počasí. K množení brouka, který zimu přežije ve formě larvy, přispělo i to, že loni byl semenný rok a stromy byly oslabené. Loni se kvůli kůrovci muselo v Česku vytěžit asi milion metrů krychlových dřeva, což bylo meziročně šestkrát více. Samotný státní podnik z toho vytěžil asi 580.000 metrů krychlových, což představovalo asi osm procent jeho celkových těžeb. Nejvíce jsou kůrovcem ohrožené nejnižší polohy Moravskoslezského kraje, zejména oblast kolem Opavy a Ostravy, na níž zatím připadla asi třetina kůrovcového dříví.
"Ve zbývající části země je situace lepší, přesto jako rizikové hodnotíme nižší polohy Jihočeského a Jihomoravského kraje a dále části Plzeňského a Středočeského kraje. Celkový rozsah letos napadených stromů bude podle Půlpána záležet na tom, zda se včas podaří zachytit jarní rojení kůrovce, které začíná při teplotách nad 16 stupňů Celsia, obvykle kolem 20. dubna. "Pokud se to podaří zachytit, bude většina problému s kůrovcem odstraněna," řekl Půlpán.
Lesy ČR proto již mají připraveno asi 40.000 feromonových lapačů, které do ohrožených lesů rozmístí. Chystají se také předem pokácet asi 130.000 zdravých stromů, které budou sloužit jako lapáky kůrovce. Loni podnik v lesích rozmístil 25.000 lapačů a asi 90.000 lapáků.
Obdobně by podle Půlpána měli postupovat i majitelé soukromých lesů. Náklady na letošní likvidaci kůrovce v celé zemi odhadl na několik desítek milionů korun. "Jen instalace jednoho nového feromonového lapače a jeho kontrola vyjde na přibližně 700 korun," uvedl. Pokud již kůrovec strom napadne, musí se ihned pokácet. Když nejde rovnou na pilu a zůstane v lese, musí se kmen zbavit kůry nebo chemicky ošetřit, uvedl Půlpán.
Zdroj: ČTK, 10. 3. 2004
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2025 11:24