Agris.cz - agrární portál

V Jizerkách se daří s kůrovcem bojovat

11. 12. 2003 | Liberecký den

Rozsáhlá preventivní i obranná opatření proti kůrovcové kalamitě provádí lesní hospodáři v Jizerských horách. Oproti loňskému roku zaznamenali nárůst výskytu tohoto škůdce. Situaci ale nepovažují za kritickou. "Například v říjnu byl přírůstek kůrovcové kalamity 92 kubíků, z toho se nám povedlo zpracovat 84 kubíků. V listopadu byl přírůstek už jen 30 kubíků a asanováno, neboli zpracováno bylo třicetsedm kubíků. Zbyl tedy jeden kubík na prosinec, který je třeba ještě asanovat," přiblížil situaci v Jizerských horách Libor Dostál z oblastního inspektorátu Lesů ČR v Liberci.

Současně ovšem upozornil na fakt, že nyní je období, kdy kůrovec zazimoval, spí a čeká na jarní oteplování. Nicméně konstatoval, že někteří brouci zimují pod kůrou stromů a zhruba deset procent z nich v hrabance pod stromy. V tom vidí inspektor výhodu. "Logicky se nejprve probudí brouci pod kůrou, neboť je slunce dříve prohřeje, než ti, kteří zimují v hrabance. To oddálí počátky rojení, a my tak budeme mít na jaře o trochu více času na jejich likvidaci," objasnil Libor Dostál.

Ačkoliv byl v celé České republice zaznamenán průměrně zhruba čtyřnásobný nárůst populace kůrovce, zejména v souvislosti s teplým létem, jsou na tom podle lesáků Jizerské hory relativně dobře. "Situaci ale nepodceňujeme, neboť ještě všichni máme v živé paměti nedávnou velikou kůrovcovou kalamitu, která zachvátila i Jizerské hory. Nejde ale o nic mimořádného, a dle mého mínění jsme schopni vše zvládnout," poznamenal Dostál.

Problémy by prý mohly být pouze s drobnými vlastníky lesů, a to v případě, kdyby oni žádná opatření neudělali. Nicméně Lesy ČR distribuují prátě těmto majitelům informační letáky, kde se mohou dočíst, jaká opatření je třeba udělat. Současně státní podnik nabízí soukromým vlastníkům i odborného lesního hospodáře ke konzultacím.

V Jizerských horách používají lesníci k likvidaci kůrovce lapáky, což jsou samotné živé stromy nebo lapače, které fungují na odlišné bázi. "Ministerstvo zemědělství také vydalo nařízení, kde určuje, jak bojovat proti lýkožroutu smrkovému. Čtenář se v něm dozví mimo jiné detailně zpracovaný program prevence a obrany," dodal Libor Dostál.


Zdroj: Liberecký den, 11. 12. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 12.05.2025 00:36