Poškození lesů Orlických hor přerostlo v katastrofu
22. 5. 2002 | Denik.cz
Po letošní zimě se v Orlických horách objevila nová imisní poškození jehličnatých porostů, která dosáhla rozměrů ekologické katastrofy. "Odumřelé plochy se objevily v nadmořské výšce nad 700 metrů a v porovnání s posledními škodami jsou co do plochy a intenzity dvojnásobné," je uvedeno v zápisu pochůzky z 16. května, které se zúčastnili zástupci ministerstva zemědělství, životního prostředí a další špičkoví odborníci.
Zatímco v roce 2000 byla za "vraha stromů" označena houba Ascocalix abietina, letos byla vyloučena, protože se ještě neobjevila v tzv. konidiovém stadiu, kdy prorůstá porosty, a tím je likviduje.
"Na bezprostřední nebezpečí imisí poukazoval otec již před osmi roky. Ve většině případů však narazil na nezájem ministerských úředníků," komentoval poslední pochůzku Jan Kolowrat, kterému v horské oblasti patří 5100 hektarů lesů. "Již dávno nejde jen o náš majetek, ale o celou přírodu. Poslední průzkum dokazuje, že hlavním nebezpečím není houba, ale imise. Nevíme, o jakou látku jde, protože to není v našich silách zjistit. Ale konečně se již musí začít něco dělat. Teď umírají stromy, potom zvěř a kdo přijde na řadu dále?" varuje majitel lesů, podle kterého teď není čas zabývat se zodpovědností, ale je třeba Orlické hory zachránit před záhubou. Největší změny komise objevila u smrku pichlavého, který byl doposud poškozen jen jednotlivě. Tentokrát odumírá plošně, a proto hrozí nebezpečí vzniku holin. U smrku ztepilého to odnesly především horní partie korun, nejodolnější je kleč.
Zdroj: Denik.cz, 22. 5. 2002
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.05.2025 22:16