Zelené ekobusy vyjedou posedmé
14. 5. 2002 | Listy Prachaticka
Autobusem po Národním parku Šumava, to je název projektu letní ekologické přepravy turistů, který v půli června vstoupí do sedmé sezóny. V předchozích letech si získal oblibu a podle odborníků prospívá životnímu prostředí. O tzv. zelených šumavských autobusech jsme hovořili se Zdeňkem Kantoříkem, mluvčím Správy NPŠ. Úvodem nám řekl:
"Základní osu tvoří linka ze Špičáku a Železné Rudy přes Prášily, Srní, Modravu, Kvildu a Horní Vltavici do Kaplice pod Boubínem. Z Horské Kvildy přes Kvildu tuto linku křižuje spoj na hraniční přechod Bučina, odkud mají turisté možnost napojení na obdobný systém dopravy v Národním parku Bavorský les. Napojení na vnitrostátní dopravu umožňuje zejména linka Sušice, Srní, Modrava, Kvilda. Čtvrtý rok bude letos pokračovat provoz linky z Churáňova na Kvildu, která připojuje do systému celou oblast Zadovska. V jižní části parku zkrátí turistům cestu k Plešnému jezeru linka z Nové Pece na Jelení Vrchy."
Co je hlavním posláním projektu?
"Chceme tímto způsobem usměrňovat a především pak omezovat provoz aut po veřejných komunikacích v parku. Samozřejmě, že autobusy pomáhají i obyvatelům šumavských obcí. Zejména v červenci a srpnu, když nejezdí obvyklé školní spoje, tento systém rozšiřuje dopravní možnosti pro místní lidi."
Kolik cestujících tento způsob přepravy v národním parku využívá?
"Autobusy denně využívá v průměru 800 lidí; každoročně je to zhruba 110 000 až 120 000 cestujících. Pochopitelně, že hodně záleží na počasí. Naopak v srpnu byly všechny spoje velmi vytížené a místy musel dopravce nasadit posilové vozy. Tady je nutné upozornit, že autobusy jezdí podle pravidelných jízdních řádů a jejich vytíženost se tedy nedá předem ovlivnit."
Jaká je ekonomická stránka projektu?
"Je to pro nás doprava ztrátová. Podle vytíženosti ji každoročně dotujeme částkou v rozmezí od 600 000 do 800 000 korun. Dříve správa parku dostávala příspěvky od okresních úřadů. Letos máme příslib, že přispějí Jihočeský a Plzeňský kraj, každý částkou 100 000 korun. Cestující zaplatí za svezení zhruba 60 procent skutečné ceny jízdného. V okamžiku, kdy bychom udělali ekonomické jízdné, tak ceny vyletí poměrně dost vysoko, a pro rodinu s dětmi by bylo levnější auto. Ekonomické jízdné není tou správnou cestou s největší pravděpodobností by přineslo odliv cestujících."
Z vašich odpovědí usuzuji, že zelené autobusy se nenechají ze šumavských silniček vytlačit . . .
"Dosavadních šest let tohoto projektu ukázalo, že je to doprava velmi oblíbená. Je to zároveň jediný systém v republice, který funguje na takto rozsáhlém území. Je to i systém velice potřebný. Už třeba tím, že je propojený přes Bučinu s obdobným systémem na druhé straně šumavské hranice, což umožňuje turistům navštívit během dvou dnů oba národní parky a udělat si srovnání. To vše navíc za přijatelnou cenu."
Zdroj: Listy Prachaticka, 14. 5. 2002
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.05.2025 22:06