Agris.cz - agrární portál

Myslivci se zlobí na Lesy

20. 11. 2001 | Mladá fronta Dnes

Myslivci musí odpracovat škody, které okusováním stromků napáchala zvěř. Podle svých slov ale dělají práci za majitele lesa.

Patnáct tanvaldských myslivců natírá o víkendech na tanvaldském Špičáku malé stromky přípravkem proti okusu zvěří a zlobí se, že si tímto způsobem musí odpracovat patnáctitisícovou škodu, kterou v jejich honitbě způsobila zvěř. Jsou přesvědčení, že zodpovědnost by měl nést majitel lesů. "V mysliveckém sdružení nás je patnáct. Každý z nás mohl sáhnout do kapsy a vytáhnout tisíc korun. Bránili jsme se tomu, protože majitel - převážně Lesy České republiky - dostatečně stromky nenatřel a my na to nemáme peníze. Smírčí komise okresního úřadu potom rozhodla, že můžeme tuto částku odpracovat v lese," tvrdí hospodář Mysliveckého sdružení v Tanvaldě Ladislav Jelen. "Doháníme ale jen to, co zanedbal někdo jiný." S tím nesouhlasí oblastní inspektor Lesů ČR v Liberci Pavel Malina. Zdůrazňuje, že Lesy ČR dávají ročně do ochranných nátěrů miliony korun. "S mysliveckými sdruženími uzavírají jednotlivé lesní správy dohodu o pronájmu za určitých podmínek. Jednou z nich je i náhrada škody, kterou způsobí přemnožená zvěř. Aby byla škoda uznána, musíme i my splnit určité podmínky, jednou z nich je i ochranný nátěr stromků," vysvětlil Malina. Ladislav Jelen je ale přesvědčen, že Lesy ČR nejsou dobrými hospodáři. Rozčiluje se, že několik nechráněných sazenic buků zasazených do smrkové monokultury srnky přitahuje. Okousané boučky pak musí zaplatit myslivci. Považuje také za chybu, že Lesy povolily vybudovat na severní straně Špičáku lyžařské středisko. "Polovina kopce je pět měsíců v roce obležena lyžaři. Mufloni utekli a srnčí zvěř strádá. To není žádný revír pro chov zvěře, ale rekreační areál," zlobí se Jelen. "Proč se v něm vyčíslují nereálné škody?" Podle Jelena nikdo nebere v úvahu, že myslivci sbírají poražené kusy srnčí zvěře na silnicích a v lese nacházejí roztrhanou a uštvanou zvěř. "Lesní hospodář nám nařídil zrušit tři krmelce, abychom zvěř nepřikrmovali. My snižujeme počet krmelců a on zvyšuje postih za okus způsobený vyhládlou zvěří," namítá myslivec. Zástupce lesního správce Lesní správy v Jablonci nad Nisou Bohumír Relich však upozorňuje, že zvěř je v honitbách přemnožená. "Většinou je jí v honitbách asi třikrát více. Roční škody způsobené okusem na území jablonecké lesní správy odhadujeme na sto šedest tisíc korun. Myslivci si často usnadňují práci a uvádějí nižší stavy. Poškozené stromy ale falšování čísel odhalí," řekl Relich.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 20. 11. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.05.2025 03:05