Podpoří senátoři myslivce nebo lesníky?
19. 10. 2001 | Střední Čechy
Senát se na své schůzi, která dnes začala, bude zabývat mysliveckým zákonem. Nová norma vyvolává vášnivé diskuse od chvíle, kdy ji projednával a schvaloval parlament. Ochránci přírody si myslí, že zákon je příliš vstřícný k myslivcům.
Majitelé lesů i ochránci přírody si dělají naděje, že by Senát už tento týden mohl zamítnout nový myslivecký zákon. Podle nich nová norma, kterou parlament převahou hlasů levicových politiků schválil v září, omezuje jejich práva a straní myslivcům.
Protesty a bouřlivé diskuse se ozývaly na veřejnosti i v poslanecké sněmovně už při projednávání a schvalování tohoto právního předpisu.
Poslance rozděluje především pohled na míru, do jaké se myslivost může v krajině prosazovat. Zákon dává pravomoc orgánům státní správy včlenit pozemky do některé honitby bez ohledu na postoj vlastníka půdy. Zákon neukládá uživateli honitby, tedy mysliveckým sdružením, povinnost projednat předem s vlastníky honebních pozemků činnost (především hony), která by mohla omezit jejich obhospodařování.
Jiný paragraf přikazuje, že minimální výměra honitby má být 500 hektarů. Lesy ČR by ji raději viděly poloviční. Zajedno je s nimi i Sdružení soukromých a obecních vlastníků lesa. "Máme minimálně několik desítek členů, kteří vlastní lesní pozemky a honitbu by vůbec nemohli vytvořit," řekl jeho předseda František Kučera.
Podle stínového ministra zemědělství za ODS Miloslava Kučery zákon porušuje právo vlastnit a užívat majetek a mít z něho výhody. Myslivci totiž, jak řekl, mohou komukoli, včetně majitelů pozemků, zakázat, aby si vyšli na houby v době hnízdění nebo lovu. Stejné to podle něj bude u polí. Pokud si myslivci naplánují hon, nebudou lidé moci sklízet úrodu. "To by přece mělo být úplně obrácené, "řekl.
Předseda Českého svazu ochránců přírody a poslanec KDU-ČSL Libor Ambrozek zase lituje, že se ze seznamu lovné zvěře nepodařilo vypustit některé zvláště chráněné druhy. Přes odpor ochránců přírody v něm je medvěd, vlk, rys, vydra, dravci a sovy.
Výsledek hlasování připisuje předseda Sdružení vlastníků obecních lesů František Kučera síle myslivecké lobby. Není vyloučeno ani to, že milovníci honitby sedí v Poslanecké sněmovně ve větší míře, než je obecně známo. A zástupci lidu se vždy dokázali postarat o své výhody, komentovali přijetí zákona ochránci přírody.
Sociální demokracie, která návrh prosadila, argumentuje především tím, že myslivost je součástí kulturní tradice, proto je nutné ji podpořit. "Schválený návrh respektuje požadavky vlastníků a může v horizontu několika let poměrně solidně působit a vytvářet rámec pro českou myslivost, " prohlásil předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Palaš (ČSSD).
Senátoři si netroufají předpovědět, jaký postoj horní komora k mysliveckému zákon zaujme. Pozorovatelé očekávají, že převaha pravice v Senátu by mohla zajistit, aby se zákon vrátil zpátky do parlamentu. Zároveň ale upozorňují, že pro zákon hlasovali ve sněmovně s ČSSD a komunisty i někteří poslanci ODS. "Rozhodování v Senátu nebude jednoduché. Ukazují to už kuloárové reakce kolegů ze všech klubů. Nejsem vyhraněný zastánce jednoho názoru, spíš bych byl pro schválení, ale nejsem expert. Zazní-li závažný protiargument, podřídím se mu," sdělil Ivan Havlíček, místopředseda senátorského klubu ČSSD a hospodářského výboru. (vaš, rep)
Příznivci i odpůrci hledají argumenty
PROTI
O zřízení a uznání honitby i na soukromém pozemku rozhodne orgán státní správy
Myslivci nemusí s majiteli pozemků, na kterých myslivci hospodaří, projednat svou činnost
Zákon nevylučuje střílení medvědí, vlků, rysa či vydry
Myslivci nemusejí podstoupit speciální psychologické testy
Zákon neodpovídá požadavkům Evropské unie
Minimální výměra honitby 500 hektarů.je velká
PRO
Členy honebního společenstva, kteří honitbu vlastní nebo pronajímají, mohou být pouze vlastníci pozemků
Nájemce honitby musí zajišťovat chov a ochranu zvěře a hradit škody, které případně způsobila
Orgány státní správy mohou uživateli honitby, jenž neplní povinnosti, uložit až 200 tisíc korun pokuty, dvojnásobek v případě opakování
Povinné je také pojištění pro případ odpovědnosti za ublížení na zdraví nebo smrt při honu
Výměra honiteb v Česku v ha (stav k 31. i2.2000)
Druh honitební plochy Celková výměra z toho obory bažantnice
honební plochy
zemědělská půda 3918348 3297 47686
lesní půda 2 463 793 35 688 23 130
vodní plocha 84016 335 2613
ostatní pozemky 256916 2378 2339
honební plocha celkem 6723073 41698 75768
Jarní kmenové stavy zvěře v České republice
rok jelení daňci mufloni srnčí
1970 16 937 5237 6904 197 397
1990 25 127 12 123 16 940 236 930
2001 22484 17605 16405 267251
(Podle odborníků je optimální počet jelení zvěře v ČR přibližně 10 tisíc kusů, odhadem se jí ale na území republiky pohybuje 50 tisíc. Myslivecké statistiky přiznávají každoročně kolem 20 tisíc kusů.)
Fotografie:
Členové mysliveckého sdružení Liščí kámen z Libouchce na Ústecku v zimě pravidelně přikrmují zvěř.
Foto archiv
Zdroj: Střední Čechy, 19. 10. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 30.04.2025 19:41