Agris.cz - agrární portál

Bionaftu ovlivnily dotace

6. 8. 2001 | Hospodářské noviny

Společnost Setuza vykoupí polovinu letošní úrody řepky

Od října bude podpora směrována prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu

Oldřich Babický

Z letošní sklizně řepky, která je odhadována na 950 až 980 tisíc tun, plánuje největší tuzemský zpracovatel této suroviny Setuza, a. s., vykoupit až 480 tisíc tun. Z tohoto objemu by mělo být zpracováno na metylester řepkového oleje (MEŘO), jako základní složku bionafty, na 150 tisíc tun. Roční maximum produkce MEŘO je 48 tisíc tun v kapacitách v Olomouci a Mydlovarech.

Podle mluvčí Setuzy Marie Logrové v letošním prvním pololetí dosahuje výše výroby 16 800 tun, což znamená v poróvnání s loňským rokem, kdy bylo vyprodukováno 21 tisíc tun MEŘO, pokles. »Ten je dán nejasnou dotační politikou počátkem letošního roku, která byla nastavena se zpožděním, a podíl státních financí je navíc nižší než v loňském roce. Zatímco letos vyčlenilo ministerstvo pro výrobu bionafty dotace ve výši 465 miliónů korun, loni to bylo zhruba 1,2 miliardy korun,« uvedla s tím, že se Setuza bude letos snažit v co nejvyšší míře přiblížit výrobním kapacitám. V loňském roce bylo v obou provozech celkem vyprodukováno téměř 44 tisíc tun MEŘO.

Setuza podle Logrové jednoznačně pociťuje zvýšenou poptávku po bionaftě od konečných spotřebitelů. Tím je dána zvyšující se poptávka po MEŘO. »Je tady však otázka cenová. Poptávka v tuzemsku je samozřejmě po produktu, který má nižší cenovou hranici, tedy po dotovaném MEŘO,« dodala.

Setuza úspěšně MEŘO exportuje, mimořádný zájem má především Německo, v poslední době i Polsko. Zatímco v loňském roce společnost MEŘO neexportovala, letos se ho vyvezlo již něco přes 6 tisíc tun.

Na podporu výroby bionafty s podílem MEŘO 31 procent bylo podle Ministerstva zemědělství pro období od ledna do září vyčleněno 465 miliónů Kč. Od října bude nová forma podpory prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondú (SZIF). Pro tento účel bylo vyčleněno na nákup řepky 600 miliónů Kč.

Program podpory je podle MZe postaven na docílení výroby MEŘO a zpracování na bionaftu v objemu 60 tisíc tun metylesteru za rok. Ministerstvo předpokládalo, že výrobu tuny MEŘO a jeho zapracování na bionaftu podpoří minimálně sumou 12 tisíc korun. To by zajistilo výrobu MEŘO na úrovni asi 40 tisíc tun, což by odpovídalo loňské skutečnosti. Zbývajících 20 tisíc tun MEŘO se předpokládalo vyrobit a zpracovat na bionaítu s podporou prostřednictvím SZIF ve čtvrtém čtvrtletí.

»Vyčlenění prostředků na podporu MEŘO a bionafty v období do konce září bylo považováno za dostatečné. Předpokládalo se, že od ledna letošního roku vstoupí v platnost novela zákona o spotřební dani, která sníží spotřební daň u bionafty a podpora pro výrobce bionafty bude o toto snížení menší,« řekl mluvčí ministerstva Pavel Kovář. Ke snížení spotřební daně u bionafty z důvodů postupného projednávání příslušného zákona v parlamentu došlo ale až od července. Podle MZe přesto byla zabezpečena výroba bionafty a pravidelná dodávka na tuzemský trh. Celkem bylo za první pololetí s podporou státu vyrobeno 17,3 tisíce tun MEŘO a téměř 77 miliónů litrů bionafty.


Zdroj: Hospodářské noviny, 6. 8. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.05.2025 14:38