Agris.cz - agrární portál

UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ PEF MZLU V PRAXI

19. 8. 1998 | Odborné konference

UPLATNĚNÍ ABSOLVENTů PEF MZLU V PRAXI

self-assertion of graduates of pef mzlu in practise

Helena Pavlíčková

Adresa autora:

Helena Pavlíčková, Ústav humanitních věd PEF MZLU, Zemědělská 1, 613 00 Brno

Anotace:

Dvě ekonomické fakulty z Brna - podnikatelská VUT a provozně-ekonomická MZLU - se rozhodly za podpory Fondu rozvoje vysokých škol zjistit průzkumným šetřením jak vypadá profesní dráha jejich absolventů z posledních let. Zajímal nás například profesní start, uplatnění, pracovní satisfakce, postavení na trhu práce, reflexe vzdělání a celá řada dalších kvalitativních ukazatelů. Bez pravidelného kontaktu fakulty s absolventy se totiž fakulta ochuzuje o celou řadu důležitých informací a kontakt s absolventy patří rovněž do evaluačního programu každé vysoké školy.

Dílčí výsledky tohoto průzkumu za PEF MZLU jsou obsahem tohoto příspěvku.

Summary:

In the last year two economical faculties in Brno - Faculty of Entrepreneurship at VUT and Faculty of Economics at MUAF - decided to survey what are the tendencies of the professional growth of the graduates of these faculties in the last years. This research was decided to be financially supported by the Fund for Universities Development. We have been interested especially in the profession beginning, assertion, working sotisfaction, position at the labour market, reflection of the education and in many other qualitative indices. Regulat contact of the faculty with the alumnae is both a necessary precondition for obtaining many important information and it is also an integral part of the evalution process at the University.

Klíčová slova:

absolventi, uplatnění, praxe, profesní start, dotazník

Key words:

graduates /alumnae/, assertion, practise, profession beginning, questionnaire.

V červnu 1998 byl proveden souběžně průzkum názorů absolventů podnikatelské fakulty VUT a provozně-ekonomické fakulty MZLU v Brně týkající se některých aspektů studia na MZLU, dále profesního startu, pracovního uplatnění a umístění, zajímali jsme se i o výši platu, pracovní spokojenost, reflexi vzdělání a o řadu dalších ukazatelů.

Jinými slovy - obě fakulty distribuovaly svým absolventům z let 1995, 96, 97 a 98 zhruba srovnatelný dotazník zjišťující výše uvedené údaje.

Budu-li hovořit za naši fakultu /PEF MZLU/, spojili jsme toto dotazníkové šetření současně se založením databáze Klubu absolventů PEF MZLU. Rádi bychom udržovali pravidelný kontakt s našimi absolventy, z nichž řada zastává velmi významné a důležité pracovní pozice a kontakt s nimi je pro fakultu velmi cenný.

Z rozeslaných 325 dotazníků se nám vrátilo přesně 100 vyplněných, což znamená zhruba 30%ní návratnost. Poměrně vysokou návratnost jistě způsobila ofrankovaná obálka, vložená na odeslání vyplněného dotazníku. Celý průzkum probíhal pod záštitou grantové agentury Fondu rozvoje vysokých škol a byl tedy finančně dotován. Závěrečná zpráva z toho průzkumu bude odevzdána v prosinci 1998, v tento okamžik se tedy jedná pouze o dílčí výsledky celého průzkumného šetření.

Popis souboru:

Soubor tvořilo celkem 100 absolventů PEF MZLU z let 1995 - 1998, z toho bylo 36 mužů a 64 žen a pracujících převážně v Brně /60 absolventů/, ve středně velkém městě o velikosti 20 - 100 000 obyvatel /13 absolventů/, po 8 absolventech pracuje v Praze a ve městě o velikosti 5 - 20 000 obyvatel, 6 absolventů v menším městě do 5 000 obyvatel a 2 absolventi ve velkém městě nad 100 000 obyvatel.

Výsledky:

Z celého souboru 100 našich absolventů je 94% zaměstnaných, 6% nezaměstnaných /včetně vojenské služby nebo mateřské dovolené/.

Nejvíce našich absolventů pracuje v české soukromé firmě /43,6%/, dále v zahraniční nebo nadnárodní firmě /27,7%/ a 21,3% ve státním podniku. Zajímavým zjištěním je fakt, že ani jeden absolvent naší fakulty nepracuje v družstvu /zemědělském či jiném /.

Zajímala nás konkrétní pracovní oblast našich absolventů a tady jsme se dozvěděli, že nejvíce, tak, jak jsme i předpokládali, /18,1%/ jich pracuje v oblasti peněžnictví, bankovnictví. Rovnoměrně po 12,8% jich pracuje buď v oblasti obchodu nebo v oblasti účetnictví a daňového poradenství. Pouze 2,1% pracují v zemědělství nebo lesnictví, internetové služby /2/, ekonomický software /2/, ekonomické a finanční poradenství /2ú atd.

V souvislosti s pracovní oblastí nás zajímala také úroveň řídící funkce, kterou naši absolventi zastávají. Pouze 38,3% jich zodpovídá za práci druhých , většina - 61,7% jich nezodpovídá za práci druhých. Ti, kteří zodpovídají za práci druhých jsou převážně členové středního managementu.

Většina našich absolventů /32,2%/ pracuje ve velkých firmách, zaměstnávajících 100 - 500 zaměstnanců, 20% jich pracuje ve firmě menší.

Co se týče obtížnosti při hledání zaměstnání - nejvíce - 35,1% považuje získání práce za poměrně snadné a plných 54,2% absolventů získalo místo buď ještě před promocí nebo prakticky hned po promoci. Pouze 6,4% našich absolventů vystudovalo kromě naší fakulty ještě nějakou jinou VŠ /ČZU, VUT apod./.

Budeme-li pokračovat v průběhu profesní dráhy našich absolventů - dalo se předpokládat, že většina z nich pracuje stále u prvního svého zaměstnavatele / 55,3%/, jedno zaměstnání již vystřídalo 21,3% absolventů..Naprostá většina absolventů pracuje na místě, které vyžaduje VŠ vzdělání se zaměřením PEF MZLU /61,3%/, 19,4% zastává místo kde je zapotřebí VŠ vzdělání podobného zaměření a 15,1% dokonce na místech kde je dostačující SŠ vzdělání s maturitou.

V zadání výzkumného úkolu jsme si dali za cíl zmapovat také platové poměry našich absolventů a výsledky byly velmi zajímavé.

Nástupní plat se celkem rovnoměrně pohyboval v kategorii 6 000 Kč /24,4%/, 10 000 Kč /23,3%/ a 8 000 Kč /21,1%/. Vyšší nástupní platy byly spíše ojedinělé - 6,7% plat kolem 16 000 Kč, 5,6% v průměru 14 000 Kč a 3,3% průměrné platy kolem 18 a 20 000 Kč.

Současný plat - tzn. po 1 - 3 letech praxe - byl podstatně vyšší, přibývá kategorií s vyšším platem. Nejvíce absolventů se pohybuje v platovém pásmu cca 10 000 Kč , 14,9% našich absolventů bere plat v průměru kolem 15 000 Kč, 13,8% rovnoměrně plat kolem 7 500 Kč a 12 000 Kč, 10,3% mají plat v průměru 20 000 Kč, 5,7% v průměru 25 000 Kč a 2,3% kolem 30 000 Kč. Musíme dodat, že ojediněle se vyskytly i průměrné měsíční platy 50, 60 nebo i 100 000 Kč !

Oblast spokojenosti se zaměstnáním, pracovní satisfakce, vedlejšího zaměstnání a obav z nezaměstnanosti byl další blok otázek dotazníku. Příjemně nás překvapila téměř 50%-ní spokojenost se zaměstnáním /46,2%/, velmi spokojeno je 26,9% absolventů, spíše nespokojeno v zaměstnání je 11,8% respondentů. Ani 1 absolvent neodpověděl, že by byl naprosto nespokojen.

Pouze 4,3% absolventů má kromě hlavního zaměstnání ještě vedlejší pracovní poměr, zatímco očekávání bylo o trochu vyšší.Obavy z nezaměstnanosti nejsou u našich absolventů příliš vysoké. Plných 47,3% spíše nemá obavy o ztrátu zaměstnání a 32,3% nemá vůbec obavy, že by mohli ztratit místo.

Oblast otázek, která nás velice zajímala se týkala reflexe vzdělání na PEF MZLU.

První tři otázky směřovaly k posouzení teoretických,řídících a organizačních a praktických

znalostí našich absolventů a úrovně, v jaké jim je naše fakulta poskytla.

Podle očekávání - nejlépe v tomto hodnocení dopadla úroveň teoretických znalostí. Nadpoloviční procento /přesně 54,6%/ našich absolventů se domnívá,že úroveň vzdělání v této oblasti je plně dostačující a pouze 36,1% se domnívá, že je neúplná.

Naopak - a to také podle očekávání -nejhůře dopadlo hodnocení úrovně praktického využití znalostí. Zde se naopak plných 49,5%, tedy téměř polovina všech absolventů domnívá, že úroveň vzdělání v této oblasti je neúplná, za zcela nedostačující ji považuje dalších 25,8% absolventů a pouhých 16,5% ji považuje za plně dostačující.

Oblast řídících a organizačních znalostí je hodnocena rovněž spíše negativně. Za neúplnou ji považuje 41,2% absolventů, za zcela nedostačující 9,3% a za plně dostačující jenom 34% absolventů.

Pro zajímavost při porovnání těchto odpovědí se stejně položenými otázkami při výzkumu absolventů naší fakulty v r.1984 /tzn. před téměř 15 lety/ byly výsledky velmi podobné. V oblasti teoretických znalostí hodnotilo přípravu jako plně dostačující plných 57% absolventů a jako neúplnou - 21% absolventů.

V oblasti praktického využití ji tehdy jako neúplnou hodnotilo 56% absolventů a jako plně dostačující pouhých 18%.

Do třetice - v oblasti řídících a organizačních znalostí byla situace podstatně horší než při letošním výzkumu, tehdy ji hodnotilo jako neúplnou plných 54% absolventů, za zcela nedostačující ji považovalo 14% a za plně dostačující pouhých 21% absolventů.

Dá se tedy říci, v porovnání výsledků výzkumu v odstupu 15-ti let, že absolventi naprosto obdobně - tzn negativně hodnotí připravenost pro praktické využití svých znalostí po VŠ, dále naopak velmi dobře hodnotí připravenost v oblasti nabytých teoretických znalostí a jediný viditelný posun je v oblasti řídících a organizačních znalostí, kde se situace podstatně zlepšila. Neskromně bychom si mohli říci, že to souvisí s jistou “humanizací” ekonomického vzdělávání, tzn. s větším rozsahem výuky předmětů typu psychologie, sociologie, management, řízení lidských zdrojů a dalších.

Velmi nás také zajímala odpověď na otázku “Musel-a jste si po absolvování PEF MZLU ještě rozšířit kvalifikaci? A pokud ano, v které oblasti?”

Kvalifikaci si muselo doplnit po absolvování školy 44,8% v oblasti jazykové /převažovala samozřejmě angličtina 33 absolventů, němčina 12 atd./, dále 39,6% v oblasti výpočetní techniky /konkrétně 17 absolventů EXCEL, 15 WORD, 6 absolventů WINDOWS, 8 UNIX atd./ a 32,3% voblasti odborné,/především účetnictví a daně 14 lidí, právo 3, a dále se to týkalo většinou po 1 absolventovi ekon. analýzy, controllingu aj./. Tato čísla by myslím měla být pro vedení fakulty poměrně důležitým ukazatelem v návaznosti na úvahy o uvažovaných změnách ve skladbě přednášených předmětů.

Další blok otázek se týkal konkrétního hodnocení úrovně jednotlivých předmětů.

Absolventi měli vyjádřit na škále 1 - 5 / kdy 1 znamenalo výborně a 5 nedostatečně / svůj názor na úroveň uvedených předmětů.Pro tento účel byly vybrány skoro všechny povinné i volitelné předměty vyučované na naší fakultě v době studia našich dotázaných absolventů. Situaci při výběru předkládaných předmětů nám totiž trochu zkomplikovala poměrně velká “rekonstrukce” výuky na PEF MZLU, která proběhla v minulých 2 letech a měla za následek to, že řada předmětů, vyučovaných před dvěma a více lety se dnes již neučí a naopak.

Velmi stručně shrnu výsledky tohoto posouzení:

Z povinných předmětů byla nejlépe hodnocena Matematika /průměr 1,68/, Statistika /1,74/, Psychologie /1,89/, následovaly Management /1.92/, Finanční řízení podniku /1,92/, Marketing /1,96/, Mikroekonomie /1,99/, Právo /2,00/ a další.

Z volitelných předmětů se nejlépe umístily - Sociální psychologie /1,72/, Banky a bankovnictví /1.84/, Filozofie /1,96/, Pojišťovnictví /2,1/ a další.

Následující dvojice otázek zaznamenávala volně vyjádřený názor absolventů na první pětici nejvíce prospěšných předmětů a pětici předmětů, které naopak považují za zbytečné.

Za nejprospěšnější vzhledem k výkonu prac.funkce považují absolventi předměty - Účetnictví, Finanční řízení podniku, Management, Marketing, Právo, naopak za nejméně prospěšné považují předměty - Rostlinná výroba, Programovací jazyky, Živočišná výroba, Integrované informační systémy a Sociologie. Seznam předmětů je samozřejmě bohatší, uvádíme však pro stručnost pouze první pětici.

Závěrem bloku otázek, týkajících se reflexe vzdělání jsme se zajímali o hodnocení náročnosti studia na PEF MZLU - zde většina absolventů hodnotí studium jako průměrně náročné /58,6%/, 21,2% jako poměrně náročné a pro 14,1% toto studium nebylo příliš náročné. 70,4% absolventů by znovu studovalo PEF MZLU, 24,5% jinou vysokou školu /nejčastěji VŠE Praha/. Za největší nedostatky absolventů PEF považují samotní absolventi především nedostatečné praktické dovednosti /79,6%/, dále nedostatky v práci s lidmi /15,3%/ a další.

Poslední, volně položená otázka se týkala možných návrhů absolventů v rámci systému přípravy na PEF MZLU.

Zde se opět výrazně projevil stesk absolventů po chybějící praxi, hlavně praxi v zahraničí, absolventi chtějí více stáží, povinných praxí, exkurzí do podniků, spolupráce s praxí, dále si přejí intenzivnější výuku cizích jazyků /2-3 jazyky/, co se týče formy studia, rádi by měli vyučování stylem dialogu, více externích učitelů z praxe, interaktivní předměty, více diskusí, lepší přístup k odborné literatuře.

V oblasti výpočetní techniky si spíše stěžují na příliš konkrétní aplikace, chtěli by umět účetnictví na počítači, teorii vysvětlovanou na konkrétních příkladech, vypustit Turbo Pascal a nahradit ho uživatelskými programy aj.

V rámci organizace studia by tradičně chtěli méně povinných a více volitelných předmětů, vypustit zemědělské předměty, větší ekonomické zaměření studia, po 3.ročníku specializace, ponechat volbu profilu na studentovi, více vstřícnosti ke studentům, zřídit klub absolventů atd . Tyto připomínky by jistě chtěly trochu podrobnější rozbor a diskusi, ale to není již cílem tohoto příspěvku.

Musíme však také podotknout, že absolventi byli většinou velmi potěšeni zájmem fakulty o jejich pracovní dráhu a snahou o zřízení Klubu absolventů a projevili to i relativně vysokou návratností dotazníků.

Závěr:

Co říci závěrem:

Celý můj příspěvek byl spíše řečí čísel a statistických údajů a to jsme ještě zatím nezpracovali korelační vztahy jednotlivých otázek. Domnívám se ale, že za těmito údaji se skrývá řada zajímavých a důležitých informací o vnímání studia na naší fakultě, o pracovní dráze našich absolventů a že se jedná o velmi významnou zpětnou vazbu pro naši fakultu, která může pozitivně přispět k jejímu dalšímu vývoji a konkurenceschopnosti.


Zdroj: Odborné konference, 19. 8. 1998





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.05.2025 08:13