JAKÉ JSOU AKTUÁLNÍ STAVY TETŘÍVKŮ NA ÚZEMÍ ČR?
1. 4. 2001 | Svět myslivosti
Na přelomu dubna a května loňského roku proběhlo celoplošné sčítání tetřívků na území ČR, které organizovala Katedra ekologie Lesnické fakulty České zemědělské univerzity v Praze spolu s Českou společností ornitologickou. Sčítání se zúčastnilo více než 200 sčitatelů z řad členů ornitologické společnosti, lesníků, zaměstnanců národních parků a chráněných krajinných oblastí, myslivců a dalších dobrovolníků. Sčítali se tokající tetřívčí kohoutci, a to jak na hromadných tokaništích, tak tzv. sólisté tokající osamoceně.
Sčítání proběhlo v 16 oblastech ČR s následujícími výsledky. Číslo před závorkou vyjadřuje počet tetřívčích kohoutků uvedený v odevzdaných sčítacích listech, údaj uvedený v závorce je odhadem počtu tetřívků ve sledované oblasti provedený sčitateli nebo myslivci v rámci myslivecké statistiky.
Celkový odhad stanovený na základě sčítání byl 800 - 1000 kohoutků. Výskyt tetřívků v jednotlivých kvadrátech znázorňuje přiložená mapka.
Organizátoři sčítání touto cestou děkují za spolupráci všem zúčastněným sčitatelům a především oblastním koordinátorům.
V letošním roce se toto sčítání opět uskuteční, a tak bychom rádi opět požádali o pomoc. Doufáme, že bychom letos mohli mnohem více spolupracovat s mysliveckými sdruženími, na jejichž území se tetřívci vyskytují. Pokud by někdo měl o tuto spolupráci zájem, nechť nám laskavě napíše na níže uvedenou adresu. Zájemcům zašleme metodiku a sčítací karty.
Petra Málková, Katedra ekologie LF ČZU, e - mail: malkova@lf.czu.cz
MAPOVÁNÍ HNÍZDNÍHO ROZŠÍŘENÍ PTÁKŮ
Naše další výzva se týká spolupráce na tříletém projektu “Mapování hnízdního rozšíření ptáků”. Tento projekt navazuje na dva předchozí, které se konaly v letech 1973 - 77 a 1985 - 89. Mapování bude opět probíhat v rámci kvadrátové sítě 10 x 12 km. Hlavními organizátory jsou opět Česká společnost ornitologická a Lesnická fakulta ČZU v Praze.
Prosíme ty, kteří mají zájem s námi spolupracovat, aby se opět obraceli na adresu katedry ekologie, která všem poskytne potřebné mapové podklady, metodiku a sčítací karty.
Prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc.
Katedra ekologie LF ČZU
Kamýcká 129, 165 21 Praha 6
e-mail: stastny@lf.czu.cz
Petra Málková, Prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc.
Zdroj: Svět myslivosti, 1. 4. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2025 12:48